Spis treści
- Swoiste przyczyny bóli pleców w górnej części
- Bóle pleców w górnej części wynikające z innych przyczyn
- Fizjoterapia w bólach pleców
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Bóle pleców w części szyjnej i piersiowej, podobnie jak okolicy lędźwiowej, uwarunkowane są wieloma czynnikami. Zazwyczaj jednak świadczą one o czymś poważniejszym niż wówczas, gdy ujawniają się w dole pleców. Wynika to stąd, iż górna część nie jest w takim stopniu obciążona ciężarem ciała oraz wykonywaniem wielu czynności, a tym samym narażona na różnego typu urazy i przeciążenia. W takim kontekście bóle pleców w górnej części są często zwiastunem chorób rozwijających się „samoistnie”, a nawet świadczą o innego rodzaju zaburzeniach, pomimo tego, że odczuwane są jako ból kręgosłupa – może on być rzutowany z narządów wewnętrznych i na odwrót.
Swoiste przyczyny bóli pleców w górnej części
Podobnie jednak jak w okolicy kręgosłupa najbardziej obciążonej, bóle pleców w górnej części są również narażone na te same zaburzenia, lecz nieco rzadziej. Obciążenie kręgosłupa jest bowiem podstawową przyczyną jego chorób, a szczególnie wtedy, gdy ma niefizjologiczny charakter – czyli wynika z częstego przyjmowania niewłaściwej postawy ciała, wielogodzinnego siedzenia w jednym miejscu lub nadmiernych obciążeń wynikających z wysiłku fizycznego.
W związku z tym, kręgosłup narażony jest m.in. na:
- różnego typu urazy – wynikają one z wyżej wymienionych czynników; ból w tym wypadku może mieć charakter ostry lub chroniczny; w pierwszym przypadku wystarczy obciążenie (zbyt silny ucisk), by pojawiła się reakcja bólowa, która może trwać od kilku dni do kilku tygodni, lecz jest przemijająca; w drugim, ból chroniczny i nawracający zazwyczaj związany jest z wykształceniem się zwyrodnień kręgów, które powstają z tych samych przyczyn, czyli niehigienicznego trybu życia;
- dyskopatie – cechuje je promieniujący do kończyn ból; dyskopatie również mogą się tworzyć się na skutek długotrwale działających czynników środowiskowych, lecz jest to także choroba związana z wiekiem;
- wady wrodzone i nabyte – czyli tzw. krzywizny kręgosłupa, które bardzo często występują w okolicy piersiowej, mniej więcej w środkowej części kręgosłupa; objawy bólowe mogą wystąpić stosunkowo wcześnie, aczkolwiek ich przyczyny są zazwyczaj diagnozowane zanim rozwinie się jakikolwiek zespół (w rutynowych badaniach lekarskich dzieci); należy dodać, że dotyczy to również mięśni i ścięgien, niekoniecznie związanych z kręgosłupem (np. kręcz karku);
- osteoporoza i artretyzm – czyli generalnie choroby kojarzone z wiekiem, ale występujące również u ludzi młodych; osteoporoza jest związana z autoagresją.
Ból kręgosłupa zazwyczaj wynika z uciskania przez kręgi delikatnych struktur w jego wnętrzu. Inaczej jest jednak wówczas, gdy nie ma on nic wspólnego ani z mięśniami, ani z kręgosłupem.
Bóle pleców w górnej części wynikające z innych przyczyn
Przeprowadzano niegdyś w Finlandii badanie niemal 10 tysięcy rolników. Wykazano, że część z rolników odczuwała bóle pleców uznając, że wynikają one z wykonywania ciężkiej pracy, a ból promieniuje od kręgosłupa lub wynika z przeciążenia mięśni. Jednak dokładne badania wykazały, że część tych bóli ściśle wiązała się z zaburzeniami pracy serca. W badaniach stwierdzono wyraźnie, że zgon na skutek zatrzymania akcji serca występował znacząco częściej u badanych, którzy na przestrzeni wcześniejszych lat cierpieli na rwę kulszową – zatem rzekomy ból kręgosłupa istnieje nie tylko na odcinku, który odpowiada wysokości ułożenia określonego organu wewnętrznego (badania wyjaśniono poprzez wiązanie pracy mięśni pleców i ich przeciążania, głownie nadmiernych skurczów, z pompowaniem krwi przez serce).
Powyższy przykład wskazuje, że bóle pleców w górnej części, lecz nie tylko, mogą wskazywać na chorobę organów wewnętrznych, które przez długi czas mogą być niewłaściwie rozpoznawane. Do stanów i chorób, z których może wynikać ból pleców, należą m.in.:
- choroby serca, co już wyjaśniono, lecz można dodać, że zależność ta działa w dwie strony – niewłaściwa praca serca może prowadzić do zwyrodnień w obszarze kręgosłupa;
- nowotwory – m.in.: chłoniak nieziarniczny, nowotwór piersi, trzustki;
- stres – prowadzi do zwiększonego napięcia leżących w pobliżu kręgosłupa mięśni, a bezpośrednią przyczyną odczuwania bóli jest nagromadzenie się w nich kwasu mlekowego; związek stresu z bólami pleców w górnej i dolnej części specjaliści łączą ze sobą, bowiem pomocne w ich usuwaniu są techniki relaksacyjne oraz fizjoterapeutyczne (stosuje się pomoc psychologiczną wraz z fizjoterapią, głównie masażami).
Ostatni punkt zasługuje na szczególną uwagę, wynika z niego bowiem, że również stan psychiczny ma niebagatelne znaczenie w etiologii bóli pleców, a wówczas należy podjąć inną interwencję niż powszechnie stosowana w tym wypadku farmakoterapia, która nie jest pozbawiona skutków ubocznych, szczególnie w bólach chronicznych.
Fizjoterapia w bólach pleców
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie tylko bóle pleców w górnej części wynikające ze stresu, kwalifikują się do zabiegów fizjoterapeutycznych. Jest to podstawowa metoda leczenia większości bóli pleców, gdyż w każdym przypadku może umniejszyć ból lub chociaż zredukować jego wtórne konsekwencje – np. wyżej już wymieniane, szkodliwe dla serca przykurcze mięśni. Z naszego doświadczenia w Signum wynika, że masaże lecznicze i kinezyterapia skutkują w bólach pleców niemal zawsze.
Warto przeczytać: Jak dbać o kręgosłup – profilaktyka bólu i chorób
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są swoiste przyczyny bóli pleców w górnej części?
Bóle pleców w górnej części mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym urazami, dyskopatiami, wadami wrodzonymi i nabytymi, a także osteoporozą i artretyzmem.
Czy bóle pleców w górnej części mogą wskazywać na choroby organów wewnętrznych?
Tak, bóle pleców w górnej części mogą być związane z chorobami serca, nowotworami, oraz mogą być wywołane stresem, co wpływa na napięcie mięśniowe.
Jakie są metody leczenia bóli pleców w górnej części?
Fizjoterapia, w tym masaże lecznicze i kinezyterapia, jest podstawową metodą leczenia większości bóli pleców.
Czy stres może być przyczyną bóli pleców?
Tak, stres może prowadzić do zwiększonego napięcia mięśni w okolicach kręgosłupa, co może wywoływać bóle pleców.
Jakie są korzyści z fizjoterapii w leczeniu bóli pleców?
Fizjoterapia może umniejszyć ból lub zredukować jego wtórne konsekwencje, wspomagając zdrowienie i poprawiając funkcjonowanie mięśni.