Wielu Pacjentów, nie tylko po urazach, kierowanych jest do fizjoterapeuty. Jest to zawód głęboko wpisany w usługi medyczne, aczkolwiek zakres działań specjalisty w tym obszarze nie zawsze jest w pełni znany. Poniżej zaprezentujemy wszystko to co najważniejsze, tak, by Pacjent również samodzielnie mógł zdecydować, czy może skorzystać z rehabilitacji. Na przykładzie Signum z Białegostoku, do fizjoterapeuty można się bowiem udać również prywatnie.
Fizjoterapeuta vs rehabilitant
Nieprzypadkowo też powyżej zamiennie zastosowano pojęcie fizjoterapeuty i rehabilitanta, by wyjaśnić różnice. Nie są one wyraźne, a raczej subtelne. Najogólniej rzecz biorąc, rehabilitacja jest pojęciem szerszym, zawierającym w sobie dążenie do przywrócenia zdrowia Pacjenta. Pojęcie fizjoterapii natomiast wskazuje bardziej na techniki, niż działania ogólne i ogranicza je do ciała. Zatem rehabilitacja może być również psychiczna, a fizjoterapia skupiona jest wyłącznie na sprawności fizycznej. Generalnie jednak pojęcia te można stosować zamiennie, gdyż w obrębie fizycznych problemów zdrowotnych posiadają wspólny cel i zwykle stosują jednakowe środki.
Fizjoterapeuta w Białymstoku – na przykładzie poradni Signum
Zazwyczaj najlepiej odwoływać się do przykładów. W poradni Signum w Białymstoku fizjoterapeuta zajmuje się esencją tej pracy – czyli tym, na co Pacjent może liczyć w każdej poradni rehabilitacyjnej. Do działań tych należy przede wszystkim:
- redukowanie wszelkiego typu bólów układu ruchu, w tym m.in. kręgosłupa,
- wspomaganie leczenia obrzęków i stanów zapalnych,
- wspomaganie dochodzenia do zdrowia po urazach fizycznych,
- diagnostyka i wdrażanie leczenia w przypadku braku odpowiedniej ruchomości kończyn,
- likwidacja skutków długiego unieruchomienia (m.in. zaniku mięśni),
- rehabilitacja uszkodzeń nerwowo-mięśniowych,
- a także pomaganie sportowcom w osiągnięciu optymalnej formy,nie tylko po urazach.
Oczywiście nie są to wszystkie cele fizjoterapii, lecz z powyższymi problemami Pacjenci zgłaszają się do poradni najczęściej.
Jak leczy fizjoterapeuta
Wśród najczęściej stosowanych metod fizjoterapii należy wymienić:
- kinezyterapię – czyli leczenie poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia,
- fizykoterapię – zastosowanie różnego typu bodźców (m.in: elektrycznych, dźwiękowych, cieplnych czy w postaci pola magnetycznego),
- terapię manualną – za którą kryją się masaże medyczne,
- oraz poradnictwo i wdrażanie na co dzień planu rehabilitacyjnego.
Do fizjoterapeuty można się zgłaszać bez konsultacji lekarskich w przypadku chorób przewlekłych, gdy znana jest diagnoza i stan Pacjenta. Wówczas fizjoterapia staje się podstawową formą przywracania utraconego zdrowia.
Warto przeczytać: Fizjoterapia w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa