Kinesiotaping to stosunkowo nowa metoda terapii znajdująca coraz szersze zastosowanie. Obecnie wykorzystują ją już: neurologia, ortopedia, traumatologia, onkologia, ginekologia i położnictwo oraz pediatria. Jest to jednocześnie metoda fizjoterapii, zatem specjalistą stosującym tę metodę jest fizjoterapeuta i/lub rehabilitant.
Fakt, iż kinesiotaping jest wykorzystywany w tak wielu dziedzinach medycyny, sugeruje, że metoda ta ma wszechstronne działanie. Należy się więc przyjrzeć jej zastosowaniu i skuteczności.
Lecznicze działanie kinesiotapingu
Kinesiotaping jest metodą nieinwazyjną, nazywaną zamiennie plastrowaniem dynamicznym. Polega ona na nakładaniu na ciało plastrów, w miejscach newralgicznych, odpowiadających za ujawniające się objawy. Plastry regulują pracę mięśni wpływając na redukcję nieprzyjemnych symptomów.
Do celów kinesiotapingu należą:
- normowanie pracy mięśni,
- poprawa przepływu limfy i krwi,
- redukowanie bólu mięśni,
- usprawnienie propriocepcji,
- wspomaganie gojenia się tkanek miękkich,
- a także przywracanie tkankom właściwych funkcji.
Wobec wymienionych działań plastrów trudno się więc dziwić, iż znajdują one tak szerokie zastosowanie.
Doświadczenia z praktyki związanej z kinesiotapingiem w Białymstoku
W poradni Signum w Białymstoku, kinesiotaping stosowany jest w schorzeniach z następujących dziedzin medycyny:
- neurologii – przede wszystkim w terapii Pacjentów z niedowładami będącymi skutkiem udaru mózgu,
- onkologii – bardzo często po mastektomii, w celu redukcji obrzęku limfatycznego pach,
- ortopedii i traumatologii – gdzie znajduje najszersze zastosowanie, m.in. podczas rekonwalescencji po różnego typu złamaniach kończyn,
- pediatrii – gdzie pomaga małym pacjentom cierpiącym na uszkodzenia splotu barkowego oraz w różnego pochodzenia uszkodzeniach CUN (stosowany w celu poprawienia funkcjonowania rąk),
- w położnictwie – w leczeniu bólów kręgosłupa skojarzonych z ciążą.
Wymienione schorzenia i dolegliwości nie są oczywiście jedynymi, w których kinesiotaping znajduje zastosowanie. Pierwotnie i do dzisiaj, metoda ta była dedykowana sportowcom i odnoszonym przez nich kontuzjom. Pozwalała w tym wypadku na szybsze odzyskiwanie sprawności fizycznej. Coraz częściej jednak jest doceniana w rehabilitacji różnego typu chorób.
Jak to wygląda na przykładzie naszych Pacjentów
W Signum, w Białymstoku, kinesiotaping stosowany jest po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy przez fizjoterapeutę oraz zapoznaniu się z historią choroby. Plastry na ciało nakłada fizjoterapeuta. Noszone są zazwyczaj przez kilka dni, po czym następuje wizyta kontrolna. Przed zabiegami, które nie dotyczą narządu ruchu i innych niż ortopedia specjalizacji, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to szczególnie onkologii oraz pediatrii. W przypadku zaburzeń związanych z narządem ruchu lub kręgosłupem, do fizjoterapeuty można się zgłaszać bez skierowania.
Warto przeczytać: Jakich chorób dotyczy rehabilitacja neurologiczna