Spis treści
- Patofizjologia drętwienia palców w zespole cieśni nadgarstka
- Ergonomia z myślą o nadgarstkach
- Metoda na leczenie drętwienia palców
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Niemal co 3. osoba pracująca przy komputerze zmaga się z dolegliwościami w obrębie rąk – często są one diagnozowane jako zespół cieśni, wymagający specjalistycznego leczenia drętwienia palców. Jak dochodzi do powstania tej dolegliwości, jak działać profilaktycznie i jakie leczenie podjąć – o tym w dalszej części artykułu.
Patofizjologia drętwienia palców w zespole cieśni nadgarstka
Kiedy piszemy na klawiaturze czy operujemy myszką, wykonujemy jednostajny ruch, który obciąża struktury nadgarstka. Początkowo pojawia się tylko zmęczenie mięśni, które notorycznie wykonują tę samą czynność zginania i prostowania nadgarstka – często dzień po dniu przez całe lata.
Z czasem pojawiają się zdrętwienie, mrowienie, ból, które promieniują nawet do barku, a najintensywniej manifestują się w nocy, zakłócając sen. Przyczyną jest ucisk na nerw pośrodkowy, znajdujący się kanale nadgarstka.
Wcześniej na tego typu dolegliwości uskarżały się osoby po 40. roku życia, jednak obecnie problem ten dotyczy coraz młodszych osób wymagających leczenia drętwienia palców, co wynika z powszechnego korzystania z komputerów nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym.
Ergonomia z myślą o nadgarstkach
Podstawą leczenia drętwienia palców jest rozpoznanie czynności wywołującej problem i ograniczenie jej wykonywania. Oczywiście, jeśli zawodowo pracujemy przy komputerze, często nie jest możliwa zmiana pracy, ale możliwa jest zmiana nawyków z nią związanych.
Przede wszystkim chodzi o zadbanie o właściwą pozycję przy biurku:
- ręce zgięte pod kątem prostym,
- nadgarstki znajdujące się równolegle do blatu,
- tułów wyprostowany, ramiona lekko ściągnięte,
- nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym.
Jak widać, nie chodzi wyłącznie po to, jak przy pracy ułożone są nadgarstki, ale o to, jak wygląda cała postawa ciała. Pamiętajmy, że układ mięśniowo-szkieletowy jest jednością i zmiany w jednym segmencie pociągają zmiany w pozostałych.
Zatem, zadbaj o swoje miejsce pracy. Zwróć uwagę na:
- ustawienie monitora na wysokości oczu,
- fotel optymalnie dostosowany do wzrostu i wspierający postawę,
- dostosowanie klawiatury i myszki poprzez wykorzystanie ergonomicznych akcesoriów, jak wypełniona żelem podkładka pod nadgarstek czy funkcjonalna klawiatura.
Zalecenia te sprawdzą się nie tylko wówczas, kiedy trzeba już leczyć drętwienie palców, ale są świetną profilaktyką dla wszystkich, którzy chcą uniknąć problemów w przyszłości.
Metoda na leczenie drętwienia palców
Jeśli objawy ze strony nadgarstków już wystąpiły, warto zastosować się do poniższych wytycznych:
- przerwy – pozwalają nadgarstkom odpocząć od monotonnych ruchów, rozluźnić napięte mięśnie, zregenerować siły,
- gimnastyka nadgarstków – regularnie należy odrywać palce od klawiatury czy myszki, by wykonać ćwiczenia nadgarstków, zalecone przez fizjoterapeutę, to zapobiegnie powstaniu przykurczów i poprawi ukrwienie,
- rozciąganie – problemy z nadgarstkami nie są jedynym problemem osób pracujących przy komputerach, często doskwierają im także dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego, więc i o nim trzeba pomyśleć w przerwach od pracy,
- zdrowa metoda pracy – dobrze jest pamiętać o tym, by myszkę trzymać lekkim chwytem, a w klawisze nie uderzać zbyt mocno; dzięki wykorzystaniu ergonomicznych pomocy komputerowych ręce będą znajdowały się w fizjologicznej pozycji, która pozwala na bezwysiłkowe wykonywanie ruchów.
Jeśli działania te nie przynoszą rezultatu, konieczne jest konsultacja z lekarzem. To ważne, by nie bagatelizować dolegliwości nadgarstków, ponieważ długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i poważnych dysfunkcji dłoni.
Tymczasem wczesne rozpoczęcie leczenia drętwienia palców przynosi ulgę i ogranicza nasilanie objawów.
Warto przeczytać: Jak sobie pomóc przy problemach z nadgarstkiem
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Dlaczego palce mogą drętwieć pracując przy komputerze?
Drętwienie palców podczas pracy przy komputerze może być spowodowane zespołem cieśni nadgarstka, wynikającym z monotonnych ruchów nadgarstków.
Jak zapobiegać drętwieniu palców?
Zapobieganie obejmuje ergonomię miejsca pracy, regularne przerwy, gimnastykę nadgarstków oraz korzystanie z ergonomicznych akcesoriów.
Jakie akcesoria ergonomiczne pomagają?
Do akcesoriów ergonomicznych należą m.in. podkładki pod nadgarstek wypełnione żelem oraz funkcjonalne klawiatury.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Do lekarza należy zgłosić się, gdy zastosowane środki profilaktyczne i zmiany w ergonomii pracy nie przynoszą poprawy.
Czy drętwienie palców może wskazywać na inne schorzenia?
Tak, choć drętwienie palców często wiąże się z pracą przy komputerze, może też sygnalizować inne schorzenia, jak np. cukrzyca lub choroby sercowo-naczyniowe. W takich przypadkach również zaleca się konsultację z lekarzem.