Spis treści
- W sposób zrozumiały o dyskopatii kręgosłupa
- Dyskopatia kręgosłupa – co z nią koreluje
- Jak leczy się dyskopatie kręgosłupa
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Język medyczny często jest niezrozumiały i nie ma się czemu dziwić – został stworzony dla lekarzy. Pacjenci jednak zawsze są zainteresowani swoim stanem, a często bywają niedoinformowani. Dyskopatia kręgosłupa zalicza się do takich skomplikowanych stanów, lecz wydaje się, że poza fachowym językiem można również użyć prostych słów, by ją wyjaśnić. Poniżej zaprezentujemy opis choroby w taki sposób, by była ona zrozumiała i nie pozostawiała wątpliwości.
W sposób zrozumiały o dyskopatii kręgosłupa
Dyskopatia obejmuje wszystkie obszary kręgosłupa: szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Najczęściej jest chorobą przewlekłą i nieprzemijającą samoczynnie, aczkolwiek współczesna medycyna i fizjoterapia radzą sobie z nią stosunkowo sprawnie. Do podstawowych cech choroby należą, następujące fakty:
- jest to choroba dysków kręgosłupa – wynikająca najczęściej z odniesionego urazu lub zwyrodnienia; chory może więc być jeden dysk lub wiele dysków stąd wynika ważny wniosek, iż niewielkie ognisko choroby nie oznacza, że się ona rozprzestrzeni; aczkolwiek Pacjenci doskonale wiedzą, że nawet jeden dysk może zupełnie zniszczyć radość życia;
- dyskopatia zazwyczaj spowodowana jest tzw. przepukliną dysku – oznacza to, że zniekształcony, twardy dysk uciska miękkie struktury znajdujące się wewnątrz kręgosłupa, co prowadzi do nieprzyjemnych doznań;
- dyskopatia kręgosłupa najczęściej objawia się poprzez ból – co wiążę się właśnie z przepukliną, a ból ten często uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie;
- najbardziej powszechną konsekwencją dyskopatii jest tzw. rwa (bóle ręki lub nogi), do jej najczęściej występującej postaci zalicza się rwa kulszowa; zaburzenie to objawiać się może zarówno bólem, jak i dodatkowymi odczuciami: mrowienia, drętwienia, zakłóceń czucia lub trudności w wykonywaniu niektórych ruchów kończynami;
- bardziej odległymi konsekwencjami dyskopatii jest „osiadanie” dysku (zmniejszenie jego przestrzeni) co prowadzi do spondyloartrozy – można powiedzieć, że jest to zaawansowana dyskopatia;
- dyskopatia najczęściej związana jest z uciskiem na delikatne struktury znajdujące się w kręgosłupie i na ten element rzadko zwraca się uwagę, a jest on bardzo istotny – ucisk ten prowadzi z jednej strony do narastania dolegliwości, a z drugiej nierzadko do stanu zapalnego, który je potęguje; dlatego właśnie w ostatnich latach przy komplikacjach w dyskopatii, ale również w jej standardowym leczeniu, wprowadza się antybiotykoterapię, która niweluje skutki uboczne ucisku, łagodząc w pewnym stopniu odczuwane bóle.
Należy wskazać, że dyskopatia kręgosłupa posiada również inne nazwy i zamiennie nosi miano: lumbaga, postrzału, korzonków lub bóli korzonkowych. Ponadto choroba przebiega w sposób ostry i przewlekły, a zależne jest to od jej przyczyn. Postać ostra wiąże się często z przeciążeniem – można powiedzieć „siniakami na kręgosłupie”, i w okresie od kilku dni do kilku tygodni,ból ten może osłabnąć. Zarówno postać ostra jak i przewlekła nie przemijają samoistnie i trzeba je poddawać fizjoterapii.
Dyskopatia kręgosłupa – co z nią koreluje
Wraz z nasilającymi się bólami Pacjenci cierpią coraz bardziej fizycznie, lecz nie tylko dolegliwości cielesne wiążę się z chorobą. Środki przeciwbólowe nie zawsze są w stanie zredukować ból całkowicie, a też choroba pociąga za sobą spadek sprawności fizycznej (choćby przez unikanie bólu związanego z poruszaniem się) i dodatkowe problemy natury psychologicznej. Problem ten dogłębnie przebadano i warto zwrócić uwagę na niejako skutki uboczne nie zawsze brane pod uwagę, a stwierdzono, iż:
- w dyskopatii kręgosłupa Pacjenci często zapadają na zaburzenia depresyjne – istotną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest spadek motywacji do leczenia, szczególnie jego głównej formy, jaką jest fizjoterapia, w której wymagana jest inicjatywa Pacjenta i jego wiara w celowość podejmowanych działań,
- ponadto niemal połowa chorych nie akceptuje choroby, uznaje ją więc za krzywdę, co rodzi dodatkowe problemy psychologiczne,
- niebagatelne znaczenia ma również fakt świadomości, iż cierpi się na chorobę nieuleczalną oraz z powodu bólu, który uniemożliwia dawne cieszenie się dniem codziennym, a czasem wyklucza z dawniej podejmowanych aktywności – w tym zakresie dyskopatia czasem może rodzić problemy psychologiczne charakterystyczne dla osób niepełnosprawnych.
Przez powyższe coraz częściej, radzenie sobie z bólem kręgosłupa pozytywnie wpływa na samopoczucie ,a także siły potrzebne do tego by podjąć wysiłek związany z procesem leczenia. W Signum uwzględniamy indywidualne potrzeby naszych pacjentów. Także ich wyjątkową sytuację wynikającą z odczuwania dolegliwości bólowych.
Jak leczy się dyskopatie kręgosłupa
Konsultacje te są jednak dodatkową formą leczenia, gdyż podstawowe postępowanie w dyskopatii kręgosłupa to wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych , a w ostateczności chirurgicznych i – uznawana za podstawową metodę leczenia. Stosuje się w niej m.in.:
- masaże lecznicze – które przynoszą ulgę w bólu i go redukują (również trwale),
- kinezyterapię – czyli odpowiednio dobrane dla każdego Pacjenta ćwiczenia na kręgosłup,
- oraz metody dodatkowe, jak m.in.: kinesiotaping, pływanie, hydroterapię.
Mniej zaawansowaną dyskopatię kręgosłupa dobry fizjoterapeuta skoryguje w takim stopniu, iż Pacjent przestanie odczuwać dokuczliwe bóle. Wymaga to jednak samozaparcia i stosowania się do wszystkich zaleceń, które nierzadko wymagają od chorego wysiłku.
Warto przeczytać: Ból pleców między łopatkami – jak się go pozbyć
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym jest dyskopatia kręgosłupa?
Dyskopatia to choroba dysków kręgosłupa, często przewlekła, manifestująca się bólem spowodowanym przez przepuklinę dysku. Dotyka różnych części kręgosłupa: szyjnego, piersiowego, i lędźwiowego.
Jakie są objawy dyskopatii kręgosłupa?
Objawy obejmują ból, który może prowadzić do rwy (np. rwy kulszowej), mrowienia, drętwienia, oraz trudności w ruchach. Ból często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Jakie są przyczyny dyskopatii?
Dyskopatia może wynikać z urazów lub zwyrodnienia dysków kręgosłupa. Ucisk na struktury kręgosłupa prowadzi do bólu i stanów zapalnych.
Jakie są metody leczenia dyskopatii kręgosłupa?
Leczenie obejmuje głównie metody fizjoterapeutyczne, takie jak masaże lecznicze, kinezyterapia, oraz w niektórych przypadkach, zabiegi chirurgiczne.
Jaki wpływ na psychikę ma dyskopatia kręgosłupa?
Choroba może prowadzić do zaburzeń depresyjnych, spadku motywacji do leczenia i problemów psychologicznych wynikających z ograniczeń fizycznych i bólu.