Ważne informacje na temat rehabilitacji
Czas trwania rehabilitacji uzależniony jest od stanu Pacjenta. Pomijając ten truizm możemy jednak odpowiedzieć szacunkowo, gdyż zazwyczaj z doświadczenia wiemy, jak przebiega dochodzenie do zdrowia Pacjentów w poszczególnych stanach i chorobach. Generalnie więc można powiedzieć, że po odniesieniu urazów rehabilitacja trwa zwykle do kilku miesięcy, zazwyczaj nie dłużej niż pół roku. Natomiast w chorobach przewlekłych ma charakter cykliczny i nieraz czas jej prowadzenia to kilka lat.
Drenaż limfatyczny to specyficzna metoda masażu leczniczego wykonywana przez terapeutę jak również wspomagana urządzeniami do tego przeznaczonymi. Prowadzi do uregulowania przepływu krwi i limfy w chorych miejscach. Jest delikatny i bezbolesny.
Drenaż limfatyczny znajduje zastosowanie u osób cierpiących z powodu obrzęków kończyn górnych bądź dolnych o nieznanym pochodzeniu, lub występujących po zabiegach chemioterapii, usunięciu węzła wartowniczego (guz piersi, mastektomia), a także u osób cierpiących na obrzęki kończyn dolnych spowodowanych statycznym charakterem pracy w pozycji stojącej.
Kręgosłup oczywiście boli w różnych miejscach, jednak najbardziej dokuczliwe bywają bóle w dole pleców, w okolicy lędźwiowej. Wynika to z obciążenia tego odcinka kręgosłupa ciężarem ciała. Zależnie od stanu zdrowia, ćwiczenia wykonywanie są z rehabilitantem, a gdy się on poprawia i na to pozwala, po pewnym czasie samodzielnie w domu. W większości, ćwiczenia na kręgosłup prowadzą do redukcji bólu, co jest najsilniej odczuwaną i pożądaną przez Pacjentów poprawą.
Plastry dynamiczne stosuje się zazwyczaj u sportowców po odniesionych kontuzjach. W miejscach narażonych ponownie na uraz, osłabionych i leczonych, nakłada się plastry, które z jednej strony je chronią, a z drugiej wspomagają dochodzenie do zdrowia. Kinesiotaping w ciąży ma z założenia podobne zadania. Plastry chronią m.in. przed: bólami kręgosłupa i pleców, miednicy oraz bioder. Znajdują zastosowanie w zmniejszeniu odciążenia brzucha ciężarnej, a w trakcie karmienia zmniejszają bolesność piersi ułatwiając przepływ mleka.
W masażu relaksacyjnym zazwyczaj oddziaływaniu poddaje się całe ciało. To masaż „od stóp do głów”, co w tym wypadku nie stanowi przenośni. Podczas masażu stosuje się różnego typu olejki, które działają relaksująco na skórę, ale też m.in. dobrze znaną aromaterapię. Najważniejszym jego celem jest rozluźnienie spiętych mięśni. Spięcie takie bywa stanem chronicznym, dlatego tym bardziej należy zadbać o poprawę ogólnego samopoczucia Pacjentów.
Kinesiotaping jest metodą wynalezioną w Japonii, która polega na zastosowaniu specjalnych plastrów przyklejanych na ciało. Plastry te jednocześnie chronią chore miejsca, a także sprawiają, że szybciej się one leczą. Inną nazwą kinesiotapingu jest plastrowanie dynamiczne, nie wynika to jednak z metody ich nakładania. Plastry umieszczane są zazwyczaj w miejscach kontuzji, ich działanie sprowadza się właśnie do dynamicznego, czyli aktywnego wspomagania pracy mięśni i ich ochrony w leczonym obszarze ciała.
Masaż klasyczny ma bardzo długą historię i stosowany jest nie tylko w chorobach, ale też m.in. do wzmocnienia ciała. Odpowiadając jednak na powyższe pytanie, najpierw należy wskazać, że jest on uznawany za jedną z najskuteczniejszych form terapii. Natomiast historia pozwoliła wykształcić wiele form masażu klasycznego dostosowanych do różnych schorzeń. Leczy się nim m.in.: przeczulicę, nadmierne napięcie mięśniowe, zaniki mięśni, nieprawidłowe ukrwienie po urazach i wiele więcej.
Fizjoterapia, która zazwyczaj nazywana jest rehabilitacją, podejmowana jest zawsze, gdy: celem leczenia jest przywrócenie Pacjentowi dawnej sprawności, kiedy ma złagodzić związane z chorobą dolegliwości lub powikłania oraz w celach profilaktycznych, które mają chronić chorego w przyszłości. Stąd też fizjoterapia m.in. zajmuje się oceną faktycznego stanu pacjenta po przeprowadzeniu wnikliwej diagnostyki i pozwala dobrać najodpowiedniejszy sposób leczenia.
Masaż leczniczy stosowany jest w bardzo wielu stanach, nie tylko chorobowych. Ma on za zadanie przynieść ulgę w cierpieniu, ale też zrelaksować i pozbawić napięcia wewnętrznego. Jego klasyczne formy obejmują najczęściej masowanie stóp i kręgosłupa, lecz fizjoterapeuta zajmuje się również innymi, spiętymi lub chorymi partiami ciała. Wobec powyższego, wśród stanów, z którymi należy zgłosić się na masaż leczniczy są m.in.: przeciążenia zawodowe (najczęściej kręgosłupa), siedzący tryb życia i związane z tym bóle, bóle skojarzone z nadwagą i wiele innych.
Chcąc wiedzieć jak dbać o kręgosłup, najlepiej zawsze jest porozmawiać ze swoim fizjoterapeutą. Istnieją jednak bardzo ogólne rady, których stosowanie powinno przynieść ulgę na przykład u osób pracujących w jednej pozycji siedzącej przez większość dnia – dochodzi wtedy do nadmiernego obciążania dysków kręgosłupa. Rady te dotyczą m.in.: robienia krótkich przerw na zmianę pozycji, uczenia prawidłowej postawy w czasie siedzenia, rodzajów aktywności po pracy (w tym ćwiczeń mięśni brzucha i kręgosłupa), suplementacji odpowiednich dawek wapnia i magnezu.