Spis treści
- Czym jest zwyrodnienie kręgosłupa
- Signum Białystok – fizjoterapia bólu kręgosłupa
- Rokowania leczenia bólu w stanach zwyrodnieniowych
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Choroby kręgosłupa stają się coraz bardziej powszechne. Wynika to stąd, iż duża ich część ma właściwie charakter zawodowy i powstaje z długotrwałego przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała w pracy. Dotyczy to przy tym nie tylko ciężkiej pracy fizycznej, ale również m.in. biurowej.
Stąd też w poradni Signum w Białymstoku, fizjoterapia podejmowana jest coraz częściej wobec Pacjentów cierpiących na różnego typu dolegliwości bólowe. One właśnie są podstawowym objawem zwyrodnienia, który w największym stopniu dokucza osobom chorym.
Czym jest zwyrodnienie kręgosłupa
Chorobę tę w prosty sposób można wyjaśnić w analogii do podobnych chorób stawów biodrowych czy kolanowych. Podobnie jak one, kręgi kręgosłupa stale utrzymują określony ciężar oraz są przystosowane do przyjmowania pozycji fizjologicznych.
Kiedy te pozycje są często nienaturalne i/lub stawy są przeciążane, dochodzi do ich „zużycia”, a także zwyrodnienia. W przypadku kręgosłupa dotyczy to połączeń kręgów, tzw. krążków czy stawów międzywyrostkowych.
Cywilizacyjny charakter zwyrodnienia dotyczy faktu, iż chorują na nie coraz młodsze osoby. Natomiast podstawowym objawem jest trudny do zredukowania ból. I nim właśnie przede wszystkim zajmuje się fizjoterapia, a w Białymstoku prowadzi ją wyspecjalizowana w usuwaniu bólu poradnia Signum.
Signum Białystok – fizjoterapia bólu kręgosłupa
Na przykładzie poradni Signum w Białymstoku, fizjoterapia kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem redukcji bólu pochodzącego od zwyrodnienia, obejmuje:
- masaże medyczne – skupione na masażu klasycznym oraz wibracyjnym, który dotyczy tzw. punktów spustowych; skutki masażu odczuwane są zazwyczaj od razu, a ich cykliczne kontynuowanie u części Pacjentów przynosi trwałą poprawę;
- kinezyterapię – tj. specjalnie stworzone ćwiczenia na kręgosłup wykonywane w asyście fizjoterapeuty, wśród których do najbardziej znanych należy metoda McKenziego;
- metody ukierunkowane na mięśnie przykręgosłupowe – a wśród nich: neuromobilizację, metodę ortopedyczną Cyriaxa, blackroll;
- sonoterapię – ukierunkowaną na dotlenienie osłabionych komórek, co ma szczególne znaczenie w stanach pourazowych.
Oczywiście opieka medyczna ma charakter kompleksowy. Pacjent cierpiący na zwyrodnienie kręgosłupa jest więc leczony wieloma metodami, w tym farmakologicznie, a czasem operacyjnie. Fizjoterapia zalecana jest jednak w każdym przypadku zarówno w rekonwalescencji pozabiegowej, jak i w celu samej redukcji bólu.
Rokowania leczenia bólu w stanach zwyrodnieniowych
Jak wynika z badań, najłatwiej jest usunąć bóle szyjnego odcinka kręgosłupa. Jak można podejrzewać, wynika to z jego największej ruchomości i faktu, że dzięki temu poddaje się on różnym zabiegom w największym stopniu (i oczywiście z niewielkiego obciążenia).
Z przeciwnych powodów, najmniejszej ruchomości, najtrudniej uzyskać poprawę w stanach zwyrodnieniowych odcinka piersiowego, aczkolwiek najrzadziej są one w nim spotykane.
Badania wskazują na to, że aż 88% chorych ze zwyrodnieniami odczuwa poprawę po fizjoterapii. Badana grupa wśród najskuteczniejszych metod rehabilitacji wymieniała kolejno: klasyczny masaż kręgosłupa, parafinę, gimnastykę, magnetotron i krioterapię. Należy zwrócić uwagę, że wymieniony odsetek osób, które zaobserwowały poprawę i redukcję bólu jest bardzo duży.
Zachęca to do korzystania z fizjoterapii w stanach zwyrodnienia, szczególnie dlatego, iż efekty terapii utrzymują się przez długi czas. Należy jednak zaznaczyć, że rehabilitacja powinna być cyklicznie kontynuowana.
Warto przeczytać: Wybrane metody rehabilitacji w praktycznym wydaniu
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa?
Zwyrodnienie kręgosłupa może wynikać z długotrwałego przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała, zarówno podczas ciężkiej pracy fizycznej, jak i pracy biurowej.
Jakie objawy towarzyszą zwyrodnieniu kręgosłupa?
Głównym objawem zwyrodnienia kręgosłupa jest trudny do zredukowania ból.
Jakie metody leczenia są stosowane w poradni Signum?
W poradni stosuje się m.in. masaże medyczne, kinezyterapię, metody ukierunkowane na mięśnie przykręgosłupowe oraz sonoterapię.
Jakie są rokowania leczenia bólu w stanach zwyrodnieniowych?
Badania wskazują, że aż 88% chorych ze zwyrodnieniami odczuwa poprawę po fizjoterapii.
Jakie zabiegi oferuje poradnia Signum?
Poradnia oferuje m.in. rehabilitację kręgosłupa, rehabilitację neurologiczną, kinesiotaping, drenaż limfatyczny, kompresjoterapię oraz masaż rehabilitacyjny.