Leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy rozpocząć zaraz po zdiagnozowaniu problemu. Jeśli w wywiadzie pojawiają się objawy takie jak: drętwienie palców, mrowienie, sztywność i ból nadgarstka, występujące głównie w nocy, specjalista przeprowadzi testy (test Phalena, odwrotny test Phalena, test Tinela, Durkana), by postawić rozpoznanie.
W gabinecie fizjoterapeutycznym
Optymalnym dla pacjenta rozwiązaniem jest leczenie zespołu cieśni nadgarstka w gabinecie fizjoterapeutycznym, gdzie terapia będzie możliwie wieloaspektowa. Fizjoterapeuta dobierze metody postępowania – najefektywniejsze przedstawiamy poniżej.
- Terapia manualna – nie skupia się wyłącznie na bolesnej okolicy nadgarstka, ponieważ problem dotyczy nerwu pośrodkowego, który może być uszkodzony na poziomie szyi czy barku, dlatego terapeuta manualny podejdzie do problemu wszechstronnie.
- Kinesiotaping – wykorzystuje przyklejanie specjalnych plastrów, działających mechanicznie na receptory znajdujące się w skórze, by przywracać prawidłowe funkcje. W ten sposób specjalista może wspomóc kontrolę motoryczną, pomóc zmniejszyć stan zapalny, działać przeciwbólowo także po zakończeniu terapii w gabinecie, ponieważ plastry można nosić przez kilka dni.
- Fizykoterapia – możliwe jest wspomagające zastosowanie jonoforezy, galwanizacji, ultradźwięków, krioterapii, elektrostymulacji, masażu wodnowirowego, okładów.
W najtrudniejszych przypadkach wykonuje się zabiegi operacyjne, polegające na poszerzeniu kanału nadgarstka tak, by nie dochodziło do ucisku na nerw pośrodkowy. Jest to więc leczenie przyczynowe – usuwa przyczynę bólu, ale po operacji konieczna jest rehabilitacja.
Co może zrobić pacjent samodzielnie
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka powinno odbywać się pod opieką specjalisty i to on zaleci sposób postępowania w domu, który może obejmować:
- odpoczynek i odciążenie nadgarstka, niekiedy unieruchomienie specjalną ortezą w nocy, by chronić nerw pośrodkowy przed uciskiem, co będzie przyspieszało proces regeneracji,
- okłady chłodzące i masaż np. kostkami lodu, co zadziała jako krioterapia w warunkach domowych,
- unikanie ruchów nasilających objawy oraz zmianę nawyków w obrębie ruchów dłoni.
Przy szczególnie uciążliwych objawach, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka istotne jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości.
Profilaktyka to tylko kilka minut dziennie
Na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka narażone są osoby, które wykonują jednostajną pracę angażującą nadgarstek – na przykład praca przy komputerze, fryzjerstwo, szycie, dzierganie, pracę mechanika, kasjerki.
By zapobiec pojawieniu się dolegliwości, warto podjąć proste działania profilaktyczne. Wystarczy w czasie pracy robić kilkuminutowe przerwy, od 4 do 6 razy dziennie i wykonywać ćwiczenia dłoni i nadgarstków. W ten sposób mięśnie będą stale ukrwione i wydolne.
Nie lekceważ problemów z nadgarstkiem
Na zakończenie podkreślmy, że do leczenia zespołu cieśni nadgarstka należy podejść odpowiedzialnie, działać we własnym zakresie w domu oraz korzystać z pomocy specjalistów fizjoterapii, ponieważ nieodpowiednio leczone lub nieleczone schorzenie nasila się, prowadząc do trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego, czego skutkiem jest utrata sprawności ręki.
Jeśli natomiast leczenie jest systematyczne i właściwie dobrane, można uniknąć inwazyjnej operacji i przy pomocy fizjoterapeuty zauważalnie poprawić jakość życia oraz usunąć ból.