Spis treści
- Kiedy stosuje się drenaż limfatyczny
- Skutki drenażu limfatycznego – z doświadczenia Signum Białystok
- Jak przebiegają zabiegi drenażu?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Opuchlizna i obrzęki występują po urazach, a także w przebiegu niektórych chorób. Dawniej medycyna biernie pozwalała im się goić. Obecnie obrzęki i opuchlizna są w trakcie leczenia poddawane zabiegom fizjoterapii. Można je w ten sposób zredukować, zawsze jednak jest to jedynie element wspomagania leczenia.
Obrzęki tworzą się również w stanach pozachorobowych, np. po zaleczonych już urazach. Wówczas, jak to czynimy w Signum w Białymstoku, drenaż limfatyczny również może być zastosowany, jednak wymaga to wizyty prywatnej w poradni rehabilitacji.
Kiedy stosuje się drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny stosuje się w:
- obrzękach różnego pochodzenia: lipidowych, limfatycznych, tłuszczowych (również pooperacyjnych),
- niewydolności krążenia w miejscach opuchniętych, a także zmianach skóry spowodowanych zaburzeniami krążenia,
- różnych chorobach, m.in.: neuralgiach, neuropatiach, limfopatii, artrozie, chorobie niedokrwiennej kończyn, powikłaniach w cukrzycy,
- stanach zapalnych różnego pochodzenia,
- działaniu po zabiegach medycyny estetycznej i operacjach plastycznych – szczególnie po liposukcji,
- oraz profilaktycznie w chorobach żylaków.
Drenaż limfatyczny stosowany jest również w stanach niechorobowych. W ostatnich latach zalecany jest przez specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Po wielu przeprowadzanych zabiegach drenaż pełni rolę prewencyjną, zapobiegając ewentualnym powikłaniom w postaci zwłóknień czy zrostów.
Skutki drenażu limfatycznego – z doświadczenia Signum Białystok
Z doświadczenia poradni Signum w Białymstoku wynika, że skutki drenażu limfatycznego zamykają się w:
- poprawie krążenia, co wpływa na przyśpieszenie gojenia się stanów pourazowych,
- związanym w powyższym wchłanianiem krwiaków,
- redukowaniu opuchlizny i obrzęków,
- oczyszczaniu organizmu z toksyn,
- oraz dotlenieniu skóry.
Stale prowadzone badania wskazują na to, że drenaż limfatyczny może być stosowany m.in. w celach kosmetycznych. Redukuje cellulit oraz pomaga odzyskać szczupłą sylwetkę kobietom po urodzeniu dziecka. Drenaż często stosuje się również w nowotworach, a wówczas może on być zabiegiem poprawiającym jakość życia Pacjenta. Usuwa bowiem uboczne skutki ucisku guzów na wiele struktur ciała.
Jak przebiegają zabiegi drenażu
Drenaż limfatyczny to forma masażu, który odprowadza nadmiar płynów z określonego miejsca ciała w ciele. Dzięki temu znikają obrzęki i opuchnięcia, przywrócone zostaje prawidłowe krążenie krwi, a więc dotlenienie gojących się miejsc. Dzięki temu Pacjent szybciej wraca do zdrowia.
Warto przeczytać: Signum Białystok o rozwoju nowoczesnej rehabilitacji
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to forma masażu, który odprowadza nadmiar płynów z określonego miejsca ciała w ciele.
W jakich przypadkach stosuje się drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny stosuje się w obrzękach różnego pochodzenia, niewydolności krążenia w miejscach opuchniętych, a także zmianach skóry spowodowanych zaburzeniami krążenia, różnych chorobach, m.in.: neuralgiach, neuropatiach, limfopatii, artrozie, chorobie niedokrwiennej kończyn, powikłaniach w cukrzycy, stanach zapalnych różnego pochodzenia, działaniu po zabiegach medycyny estetycznej i operacjach plastycznych.
Jakie są skutki drenażu limfatycznego?
Skutki drenażu limfatycznego obejmują poprawę krążenia, co wpływa na przyśpieszenie gojenia się stanów pourazowych, wchłanianie krwiaków, redukcję opuchlizny i obrzęków, oczyszczenie organizmu z toksyn, oraz dotlenienie skóry.
Czy drenaż limfatyczny ma zastosowanie w medycynie estetycznej?
Tak, drenaż limfatyczny jest zalecany przez specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Po wielu przeprowadzanych zabiegach drenaż pełni rolę prewencyjną, zapobiegając ewentualnym powikłaniom w postaci zwłóknień czy zrostów.
Jak przebiegają zabiegi drenażu limfatycznego?
Drenaż limfatyczny to forma masażu, który odprowadza nadmiar płynów z określonego miejsca ciała w ciele. Dzięki temu znikają obrzęki i opuchnięcia, przywrócone zostaje prawidłowe krążenie krwi, a więc dotlenienie gojących się miejsc.