Spis treści
- Jak działa kompresjoterapia?
- Zalecenia do leczenia kompresjoterapią z Signum Białystok
- Rodzaje opasek uciskowych
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Kompresjoterapia to nic innego jak wywodzące się ze starożytności bandażowanie rany czy miejsca chorego. Obecnie nadano jej naukowe podstawy i odkryto, że odpowiednie uciskanie miejsc np. gojących się, może pomagać w rekonwalescencji.
W Signum, w Białymstoku kompresjoterapia stosowana jest najczęściej w leczeniu żylaków, ale też różnego rodzaju obrzęków. Stosuje się ją zgodnie z zaleceniami medycznymi, a służą do niej zarówno gotowe opaski uciskowe, jak i bandaże uciskowe, które można regulować.
Jak działa kompresjoterapia
Kompresjoterapia dedykowana jest kończynom, głównie dolnym. Jej zadaniem jest usprawnianie odpływu limfy i krwi z chorych obszarów ciała. Dzięki temu wspomaga prawidłowe krążenie krwi, dotlenienie tkanek, a tym samym pomaga chronić chorego przed powikłaniami. Do takich powikłań należą m.in. poważne stany, jak zakrzepica żylna.
Opaski uciskowe dobierane są zawsze po wzięciu wymiarów od Pacjenta – nie należy dobierać ich samodzielnie. Tylko fizjoterapeuta wie jaki dobrać rozmiar, by osiągnąć terapeutyczny skutek. Jest tak tym bardziej, iż opaski uciskowe posiadają różny stopień nacisku. Ponadto ważny jest ich nacisk na określone miejsca ciała, dlatego zakładać je powinien również specjalista (lub nauczyć odpowiedniego zakładania, by Pacjent mógł sobie radzić samodzielnie).
Zalecenia do leczenia kompresjoterapią z Signum Białystok
Wśród wielu chorób, kompresjoterapia w największym stopniu pomaga w:
- chorobach układu krążenia kończyn dolnych – głównie żylaki,
- artretyzmie – zmniejsza obrzęki i ból, działa profilaktycznie,
- stanach pooperacyjnych, głównie po operacjach żylaków, w tym laseroterapii i skleroterapii,
- różnego pochodzenia obrzękach i opuchliznach kończyn,
- opuchliźnie nóg będącej skutkiem otyłości lub ciąży.
Natomiast z wiedzy naukowej i naszej praktyki w Signum w Białymstoku wynika, że kompresjoterapia nie może być stosowana w:
- niedokrwieniu nóg spowodowanym przez różne choroby,
- stanach zapalnych: mięśni, skóry i tkanki podskórnej,
- oraz alergiach na składniki opasek uciskowych.
Najważniejsza jest diagnoza medyczna i fizjoterapeutyczna. W przypadku wizyty u fizjoterapeuty należy mieć przy sobie dokumentację z leczenia.
Rodzaje opasek uciskowych
Kompresjoterapia niewątpliwie zmieniła swoją szatę. Od jakiegoś czasu na rynku obecne są opaski dedykowane niektórym zaburzeniom, a także estetycznie prezentujące się na ciele. Można więc nabyć:
- opaski na żylaki lub wygojone rany,
- specjalne opaski dla kobiet w ciąży,
- uciski specjalnie przygotowane do stosowania w zakrzepicy,
- opaski antyalergiczne,
- opaski dla sportowców,
- a nawet zdobiące ciało.
Należy jednak pamiętać, że kompresjoterapię stosuje się przede wszystkim w celach leczniczych. Zawsze więc trzeba skonsultować się ze specjalistą przed jej stosowaniem.
Warto przeczytać: Zabiegi fizjoterapeutyczne – jakie i na co
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym jest kompresjoterapia i na co się stosuje?
Kompresjoterapia to metoda leczenia wykorzystująca ucisk, stosowana głównie w leczeniu żylaków i różnych rodzajów obrzęków.
Kto może korzystać z kompresjoterapii?
Z kompresjoterapii mogą korzystać osoby cierpiące na choroby układu krążenia kończyn dolnych, artretyzm, obrzęki pooperacyjne, obrzęki o różnym pochodzeniu oraz opuchliznę nóg.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kompresjoterapii?
Przeciwwskazaniami są m.in. niedokrwienie nóg, stany zapalne (mięśni, skóry, tkanki podskórnej) oraz alergie na składniki opasek uciskowych.
Jak przygotować się do zabiegu kompresjoterapii?
Przed zabiegiem należy przeprowadzić diagnozę medyczną i fizjoterapeutyczną, a także skonsultować się ze specjalistą.
Ile czasu trwa zabieg kompresjoterapii i ile zabiegów jest potrzebnych?
Czas trwania zabiegu oraz liczba potrzebnych zabiegów zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta i są ustalane przez specjalistę.