Ból karku pojawia się coraz częściej w dolegliwościach całej populacji. Jest to spowodowane jego podstawową przyczyną – przyjmowaniem niewłaściwej pozycji ciała przez większą część dnia. Wynika stąd, iż zazwyczaj ból karku skojarzony jest z pracą zawodową lub specyficzną aktywnością fizyczną. Oczywiście poza przyczynami egzogennymi istnieją również choroby, które przyczyniają się do wystąpienia powikłań, a w ich konsekwencji do odczuwania bólu.
Stany i choroby karku przebiegające z bólem
Przy powyższym, jak można podejrzewać, na określonym etapie życia większości ludzi ból karku wystąpił niemal u wszystkich, gdyż poza chorobami bywa on wyzwolony przez przeziębienie, któremu towarzyszy czasem tzw. „skręt szyi” (trudności z jej wyprostowaniem), podobnych objawów można doświadczyć z powodu „przewiania”, stąd też unikanie przeciągów, przeciążenia kręgów szyjnych. Często też kark boli przez nieodpowiednią, niewłaściwą pozycję głowy, nawet podczas snu. Towarzyszyć temu może drętwienie, mrowienie, pulsowanie. Czasem ból może się nawet pojawić na skutek przeżywanego stresu, gdyż ta część ciała należy do miejsc newralgicznych, w których jak się sądzi, gromadzi się napięcie psychiczne (podobnie jak w krzyżu czy ogólnie – brzuchu).
Poza stanami przemijającymi istnieją jednak jeszcze choroby, w których przebiegu ujawnia się ból karku. Należą do nich:
- różnego typu zmiany zwyrodnieniowe ujawniające się wraz z wiekiem,
- podobne zmiany ujawniające się na skutek niepowodzeń i komplikacji w leczeniu urazów kręgów szyjnych,
- dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa,
- kontuzje nabyte podczas aktywności fizycznej, co szczególnie dotyczy sportowców,
- choroby związane z przepływem krwi w okolicy karku (m.in. zatory, tętniaki, zakrzepica, infekcje).
Zmiany dotyczące bólu, który promieniuje od kręgów szyjnych, co może być spowodowane wieloma przyczynami, są najpowszechniejsze. W wypadku gdy wykluczy się ich postępujący charakter, fizjoterapia staje się podstawową metodą leczenia. Również na przykładzie Białegostoku jest to postępowanie rutynowe.
Ból karku – pomoc fizjoterapeutyczna
Z powyższego wynika, że ból karku można podzielić na dwie grupy względem wyżej wymienionych przyczyn, a wówczas proces udzielania pomocy przebiega nieco inaczej. Do tych grup należą:
- bóle spowodowane czynnikami niechorobotwórczymi i przy braku urazów – czyli wymienionymi wcześniej, m.in. niewłaściwą pozycją ciała bez względu na jej przyczynę, przewianiem, a nawet stresem,
- bóle karku wyzwolone przez urazy lub choroby – w przypadku chorób w większości są to schorzenia przewlekłe.
W związku z tym, że stany z pierwszej grupy zazwyczaj nie wymagają interwencji medycznej, jeśli nie trwają zbyt długo, podejmuje się wobec nich działania fizjoterapeutyczne profilaktyczne oraz redukujące dolegliwości bólowe. W tym przypadku jest to głównie:
- masaż karku, ramion, szyi i głowy,
- masaż relaksujący i rozluźniający ogólny,
- a także elementy stosowane do odstresowania się, m.in. aromaterapia.
W przypadku stanów z drugiej grupy, podejmowane są czynności stosowane rutynowo w rehabilitacji medycznej. Do najważniejszych z nich zalicza się:
- terapię manualną – która w przypadku karku niesie ze sobą bodajże najbardziej spektakularne efekty; Pacjenci często doznają niemal całkowitej ulgi już po jednej sesji u fizjoterapeuty, a obejmuje ona masaż leczniczy;
- neuromobilizację – ukierunkowaną na zmianę przewodnictwa nerwów czuciowych w okolicy karku;
- kinezyterapię – polegającą na ćwiczeniach szyi i karku, które m.in. rozluźniają i rozciągają szyję; to również zalecenia samodzielnego wykonywania ćwiczeń;
- sonoterapię i terapię ciepłem – obie mają działanie rozkurczające;
- plastry dynamiczne – metodę oklejania miejsc narażonych na ból, stosowaną szczególnie w czasie rekonwalescencji po urazach;
- rozciąganie odcinka szyjnego – przynoszące ulgę niemal we wszystkich wcześniej wymienionych schorzeniach.
Jak wynika z doświadczeń poradni w Białymstoku, bóle karku stosunkowo łatwo poddają się oddziaływaniom fizjoterapeutycznym i terapia w większości schorzeń jest skuteczna, a Pacjent odczuwa poprawę już po pierwszej wizycie.