Drętwienie palców to niejako problem współtowarzyszący wielu podobnym objawom odczuwanym w ręce. Najczęściej palce nie drętwieją samodzielnie, lecz ujawniają się dodatkowe objawy: odczuwanie prądów, mrowienia, bólu, bezwładu, trudności w poruszaniu ręką. Poza rzadkimi urazami palców i uszkodzenia w nich nerwów, ich drętwienie wiąże się więc z określonymi chorobami Grupa ta obejmuje kilkanaście chorób i stanów klinicznych.
Najczęstsze przyczyny drętwienia palców
Drętwienie samych palców jest stosunkowo rzadkim objawem. Zazwyczaj drętwieją wraz z palcami inne części dłoni, ręki, a nawet dalej położone części ciała, np. okolice stawu barkowego. Wówczas nawet Pacjent może się intuicyjnie zorientować, że objaw wynika z zaburzenia pracy nerwów obwodowych. Niemal wszyscy wiemy, że odczuwanie mrowienia, drętwienia, czasem chwilowego bezwładu ręki, skojarzone jest z uciskiem na nerw, który nierzadko wynika z przyjęcia nieprawidłowej postawy ciała, np. w czasie snu, i jest przemijający. Drętwienie palców nie musi więc niepokoić o ile nie powtarza się często lub jest stanem chronicznym.
W związku z tym, że objawy te są w pewnym stopniu charakterystyczne, przypisana jest im jedna choroba, która wyzwala je najczęściej (wymieniona jako pierwsza), ale drętwienie może być również objawem innych chorób, w tym m.in.:
- zespół cieśni nadgarstka – w którym przez zmiany chorobowe lub zapalne uciskany jest nerw pośrodkowy biegnący ku dłoni; na skutek jego uciskania ujawniają się już wymieniane objawy, nierzadko dochodzi do nich ból; charakterystyczne jest, iż ZCN objawia się często w nocy i może wybudzać ze snu; symptomy nie obejmują małego palca ręki, utrudnione jest wykonywanie niektórych precyzyjnych ruchów, a także może pojawiać się ból;
- choroby lub urazy dysków szyjnych – również mogą wyzwalać pewne objawy odczuwane w ręce, także w palcach, aczkolwiek w tym wypadku zazwyczaj nie jedynie; wśród wymienionych stanów częste są tzw. dyskopatie, którym towarzyszy wiele powiązanych ze sobą objawów, w tym ból;
- choroby mięśni przebiegające z ich zanikiem (także w rekonwalescencji po urazach) – co w danym miejscu może wpływać na ujawnianie się różnego typu objawów;
- a także wiele innych chorób – m.in.: choroba Parkinsona, toczeń, neuropatie, niewydolność krążeniowa, zwyrodnienie łokcia czy guzy mózgu.
W chronicznych stanach drętwienia, oraz gdy wraz z nim przebiegają inne objawy, szczególnie wyróżnione w punkcie pierwszym, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Samodzielnie natomiast Pacjent powinien wykluczyć wszelkie środowiskowe przyczyny drętwienia palców. Może to być np. specyficzne operowanie ręką w pracy lub jej ułożenie.
Zabiegi fizjoterapeutyczne w drętwieniu rąk
Jeśli z drętwieniem rąk wiąże się potwierdzona, szeroko pojęta przyczyna środowiskowa, Pacjent może udać się prywatnie do fizjoterapeuty i znaleźć u niego pomoc. Pomoc w tym schorzeniu oferujemy w Białymstoku. W chorobach, m.in. wymienionych wcześniej, fizjoterapia również niemal zawsze jest stosowana, lecz w pierwszym rzucie podejmuje się leczenie farmakologiczne, a czasem operacyjne. Chorób odpowiedzialnych za drętwienie palców jest jednak wiele i nie można w skrócie opisać przebiegu leczenia, bo też często sprowadza się ono do oddziaływania na pozornie niezwiązany z objawami stan (chorobę wiodącą).
Jednak bez względu na to z jakich przyczyn wynika drętwienie, fizjoterapia może pomóc w jego zredukowaniu lub nawet usunięciu. Polega ona na:
- zastosowaniu zabiegów z użyciem: prądu, ciepła lub zimna,
- przeprowadzeniu serii masaży leczniczych, które po wykonaniu dokładnej diagnozy będą miały na celu rozluźnienie struktur mogących mieć wpływ na drętwienie,
- wykonywaniu prostych ćwiczeń ręki, których nauczy Pacjenta fizjoterapeuta,
- oraz zastosowaniu kinesiotapingu zalecanego w podobnych stanach (również w bólach).
Drętwieniu palców nóg nie poświęciliśmy wyżej wiele miejsca, gdyż jest to objaw spotykany rzadziej. Pacjent jednak może liczyć w Signum w Białymstoku na podobną pomoc, zmierzającą do redukcji i usunięcia przykrych dolegliwości.