Drętwienie rąk zalicza się do tzw. parestezji, czyli dokuczliwych objawów związanych także z odczuwaniem mrowienia czy prądów. Objawom tym nierzadko towarzyszą inne, jak: osłabienie kończyny, zmiany czucia skórnego, trudności w wykonaniu niektórych precyzyjnych ruchów, poczucie utraty kontroli nawet nad całą kończyną. Współwystępują one ze sobą w różny sposób, co wynika stąd, iż drętwienie rąk ma bardzo wiele przyczyn, które mogą być nawet umiejscowione poza ręką Pacjenta. Warto więc przyjrzeć im się uważniej.
Choroby związane z drętwieniem rąk
Drętwienie rąk może mieć pozachorobowe przyczyny. Należą do nich: anatomia i jej zmiany postępujące wraz z wiekiem, wykonywana praca, a szczególnie jej monotonność i konieczny wysiłek. Natomiast do chorób przebiegających wraz z drętwieniem rąk należą:
- zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa,
- zespół cieśni nadgarstka,
- przepuklina dysku w kręgosłupie,
- toczeń rumieniowaty,
- zespół Guillaina-Barrego (przebiegający wraz z: osłabieniem mięśniowym, niedowładem, bólami, niewydolnością krążeniową i oddechową),
- neuropatie obwodowe – szeroka grupa chorób, które najczęściej wynikają z: niedotlenienia, ucisku lub stanu zapalnego nerwów, co prowadzi do zakłócenia wielu funkcji w danym obszarze ciała, a m.in. wpływającego na drętwienie zakłócenia przewodnictwa nerwowego,
- miażdżyca i niewydolność krążeniowa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zwyrodnienie łokcia,
- stwardnienie rozsiane,
- cukrzyca,
- niedobór witaminy B12,
- i guzy mózgu.
Szczególnie zaniepokoić Pacjenta powinno drętwienie rąk przebiegające wraz z podobnym uczuciem w innych częściach ciała, m.in. na twarzy, w kącikach ust (a nierzadko towarzyszy temu drętwienie nogi po tej samej stronie). W takim wypadku ważne mogą być minuty, gdyż objawy takie zwiastują udar mózgu, należy więc natychmiast zadzwonić na pogotowie.
Drętwienie rąk – pomoc fizjoterapeutyczna
W związku z tym, że drętwienie rąk to zwykle objaw innych, poważnych chorób, podstawowa pomoc zawsze polega na leczeniu wiodącego schorzenia. Niektóre, choćby cukrzyca, jak wiadomo są nieuleczalne, lecz można opóźniać ich rozwój i redukować objawy. Na tym właśnie skupia się fizjoterapia w drętwieniu rąk – na niwelowaniu przykrych dolegliwości bez względu na ich etiologię. Jeśli więc:
- drętwienie jest skutkiem przepracowania oraz utrzymywania niewłaściwej pozycji rąk, nóg, palców – wówczas rehabilitacja w postaci kinezyterapii pomoże zredukować objawy; są to proste ćwiczenia, które Pacjent najpierw wykonuje wraz z fizjoterapeutą, a z czasem samodzielnie;
- jest wynikiem ciąży, pomoc fizjoterapeuty może być równie skuteczna – u kobiet w stanie odmiennym nierzadko dochodzi do drętwienia na skutek zmian hormonalnych, które zatrzymują wodę w organizmie; do obrzęków może też dojść w torebce stawu nadgarstka, co skutkuje mrowieniem i drętwieniem; w tym przypadku, szczególnie, że należy unikać wszelkiego typu leków, ćwiczenia z fizjoterapeutą również mogą być optymalnym wyborem;
- drętwienie rąk jest wynikiem chorób, rehabilitacja ma już szerszy charakter i często obejmuje swoim działaniem wiele innych części ciała, a także stosuje więcej metod, m.in.: masaże lecznicze, również kinezyterapię, kinesiotaping, drenaż i wiele innych technik.
W leczeniu drętwienia rąk wykorzystuje się działania mające poprawić funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego. W Białymstoku wykorzystujemy do tego celu zabiegi skupiające się na redukcji napięcia mięśni i innych tkanek w okolicy odczuwania bólu i drętwienia, poprawy ukrwienia wrażliwej okolicy, odbarczenia nerwów, co zazwyczaj wiążę się z redukcją objawów lub ich ustąpieniem.