Każdego dnia kręgosłup z natury ulega dużym obciążeniom. Z biegiem czasu mogą się przez to ujawniać różnego typu trudności, tym bardziej, gdy u Pacjenta występuje nadwaga, przyjmowane są nienaturalne pozycje ciała w pracy lub mają miejsce inne niesprzyjające okoliczności. Ponadto kręgosłup, podobnie jak inne części ciała, atakują określone choroby przewlekle. Jest on też strukturą ulegającą urazom.
We wszystkich powyższych przypadkach konieczna jest rehabilitacja kręgosłupa, by przywrócić jego dawną formę. Poniżej wskażemy metody fizjoterapii stosowane w takich przypadkach, na przykładzie poradni Signum w Białymstoku.
Przyczyny kłopotów z kręgosłupem
Główne przyczyny kłopotów z kręgosłupem to więc:
- urazy,
- choroby przewlekłe,
- wady wrodzone,
- oraz zmiany związane ze stylem życia.
Oddzielną kwestię stanowią przyczyny bólu kręgosłupa, co stanowi właściwie najpowszechniejszy problem zdrowotny. Związany jest z tym fakt, iż rehabilitacja kręgosłupa w dużej mierze ukierunkowana jest właśnie na ich usunięcie. Ból kręgosłupa najczęściej wywołują:
- jego uszkodzenie lub przeciążenie,
- osteoporoza i związane z nią zmiany,
- a także inne choroby przewlekłe: nowotwory, zwyrodnienia (najczęściej),
- infekcje różnego typu,
- przemieszczenia kręgów,
- przepukliny krążków kręgosłupa,
- choroby kośćca kręgosłupa,
- nieprawidłowa postawa ciała utrzymywana przez wiele godzin (szczególnie cyklicznie – w pracy),
- nadwrażliwość nerwowo-mięśniowa,
- nieprawidłowe napięcie mięśniowe (bóle pleców),
- a także przyczyny psychogenne.
Chorób kręgosłupa jest wiele, warto jednak wiedzieć, że rehabilitant zawsze dokonuje diagnozy i dobiera terapię odpowiednio do stwierdzonych problemów.
Metody rehabilitacji kręgosłupa – przykład Signum Białystok
Na bazie doświadczenia poradni Signum w Białymstoku, skuteczna rehabilitacja kręgosłupa jest prowadzona z zastosowaniem następujących metod:
- kinezyterapii – czyli odpowiednio dobranych ćwiczeń, które m.in. mogą zwiększyć ruchomość kręgosłupa,
- masażu leczniczego – będącego drugą klasyczną metodą leczenia zarówno skutków ubocznych chorób kręgosłupa, jak i jego bólów,
- kinesiotapingu – wspomagającego prawidłową pracę mięśni przykręgosłupowych oraz skutecznego w repozycji przesuniętych dysków.
Oczywiście w rehabilitacji kręgosłupa stosuje się więcej metod, w tym z zakresu fizykoterapii (oddziaływanie bodźcami: prądem, zimnem, ciepłem). Z naszego doświadczenia wynika jednak, że kręgosłup najlepiej reaguje na terapię klasyczną.
Jak unikać chorób kręgosłupa
O kręgosłup oczywiście należy dbać, trudno jednak myśleć o zapobieganiu chorobom, które się jeszcze nie ujawniły. Fraza: jak unikać chorób kręgosłupa?, dotyczy więc świadomości faktu, iż niektóre czynniki prowadzą do chorób kręgosłupa. To wystarczy, by im zapobiegać. W takiej sytuacji jest każda osoba, która przeciąża kręgosłup w pracy zawodowej i/lub przybiera w niej nienaturalne pozycje.
Po wielu latach rehabilitacja kręgosłupa może się okazać konieczna. Po to, by jednak nie była konieczna, trzeba wdrożyć odpowiednio zdrowy styl życia, a czasem ćwiczenia. W tym zakresie również może pomóc fizjoterapeuta, który zarówno oceni stan kręgosłupa, jak i zaleci odpowiednią profilaktykę.
Warto przeczytać: Jak usunąć opuchliznę i obrzęki – drenaż limfatyczny