Spis treści
- Rzut oka na rozwój rehabilitacji
- Signum Białystok – rehabilitacja medyczna
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Rehabilitacja to ważna dziedzina wiedzy mająca zastosowanie w medycynie. Skupia się na przywracaniu zdrowia Pacjentów, najczęściej po przebytych urazach i w chorobach przewlekłych. Rozwija się mniej więcej od XIX wieku, lecz dopiero w 1918 roku zaczęto stosować pojęcie rehabilitacji. Wówczas miało to miejsce w kontekście leczenia inwalidów wojennych. Obecnie dotyczy ona oczywiście leczenia Pacjentów cierpiących na różne schorzenia.
Jak wynika z danych poradni Signum w Białymstoku, rehabilitacja podejmowana jest najczęściej w chorobach przebiegających z bólem oraz ograniczeniem ruchów. Jest to obecnie dobrze zaawansowana specjalizacja, stale się przy tym rozwijająca.
Rzut oka na rozwój rehabilitacji
Oczywiście nie od początku posiadała taki status jak obecnie. Współczesne osiągnięcia rehabilitacji są wypadkową dużej wiedzy pochodzącej z wielu dziedzin: ortopedii, neurologii, chirurgii, medycyny sportowej. Jednak już w starożytności zwrócono uwagę na znaczenie gimnastyki leczniczej i ją stosowano w zaburzeniach narządu ruchu. Pomijając wieki średnie, dopiero w wieku dziewiętnastym rehabilitacja rozwinęła się do postaci, jaką znamy obecnie. Na przestrzeni czasu tworzono metody do dzisiaj stosowane, m.in.:
- gimnastykę leczniczą (kinezyterapia) – podstawy stworzył Ling w Szwecji (pierwsza połowa XIX wieku),
- zabiegi fizykoterapii prądem – stosowane przez Duchana w leczeniu niedowładów i porażeń, a przez innych naukowców rozwijane w kierunku elektrostymulacji mięśni i kąpieli galwanicznych,
- masaże lecznicze – również wprowadzone pod koniec XIX wieku, a coraz częściej wówczas łączone z innymi zabiegami, m.in. kąpielami i gimnastyką,
- krioterapia – wprowadzona na początku XX wieku.
W międzyczasie powstawało wiele innych metod leczenia, szczególnie z zakresu fizykoterapii. To jednak, co najważniejsze, to fakt, iż niegdyś, a właściwie jeszcze do lat 70 ubiegłego wieku, rehabilitacja była wdrażana dopiero po zakończeniu leczenia medycznego. Obecnie, na skutek postępu i wzrostu świadomości, rehabilitacja jest stosowana już w trakcie leczenia. U Pacjentów zyskuje się wówczas najlepsze efekty.
Signum Białystok – rehabilitacja medyczna
W Signum w Białymstoku rehabilitacja medyczna jest popularna wśród Pacjentów i prowadzona jest zgodnie z najnowszymi osiągnięciami oraz wiedzą w tej dziedzinie. W medycynie bowiem stale pojawiają się badania, które weryfikują skuteczność różnych terapii. Ich jakość jest więc gwarantowana – potwierdzona naukowo.
Porównując nowoczesną rehabilitację z jej dawną postacią, należy wskazać przede wszystkim następujące zmiany:
- wspomniany fakt wdrażania rehabilitacji już podczas leczenia,
- diagnostykę przeprowadzaną przez rehabilitanta, który dobiera zabiegi,
- ulepszanie technologii stosowanych w zabiegach fizykoterapii,
- rozszerzanie się obszarów stosowania rehabilitacji na dziedziny niezwiązane z narządem ruchu,
- a przede wszystkim rozwój rehabilitacji neurologicznej.
Daje to pewność Pacjentom, iż są prowadzeni w sposób zapewniający najszybszy powrót do zdrowia.
Warto przeczytać: Obszary rehabilitacji – w Białymstoku również prywatnie
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są korzenie rehabilitacji?
Rehabilitacja rozwinęła się od XIX wieku, zwracając uwagę na gimnastykę leczniczą i fizykoterapię. Początkowo skupiała się na leczeniu inwalidów wojennych, ewoluując w stronę kompleksowej opieki nad pacjentami z różnymi schorzeniami.
W jaki sposób nowoczesna rehabilitacja różni się od tej stosowanej w przeszłości?
Nowoczesna rehabilitacja wdrażana jest już w trakcie leczenia, wykorzystuje zaawansowaną diagnostykę i technologie, a także rozszerza swoje zastosowania poza narząd ruchu, w tym na rehabilitację neurologiczną.
Jakie metody leczenia są obecnie wykorzystywane w rehabilitacji?
Stosuje się metody takie jak kinezyterapia, elektrostymulacja mięśni, masaże lecznicze, krioterapia, a także nowoczesne technologie fizykoterapeutyczne.
Jakie są główne obszary zastosowań rehabilitacji?
Rehabilitacja ma zastosowanie w leczeniu bólu, ograniczeń ruchowych, chorób przewlekłych, oraz w rehabilitacji neurologicznej, pomagając pacjentom w powrocie do zdrowia.
Jakie znaczenie ma rehabilitacja w medycynie współczesnej?
Jest kluczowym elementem medycyny, zapewniającym pacjentom szybki powrót do zdrowia przez wczesne wdrażanie terapii, indywidualne podejście do diagnozy i leczenia, oraz wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych.