Spis treści
- Signum Białystok i przykłady zabiegów fizjoterapeutycznych
- Główne problemy poddawane zabiegom
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W Signum w Białymstoku prowadzimy klasyczne zabiegi fizjoterapeutyczne. Pacjenci zgłaszają się na nie zarówno ze skierowaniem od lekarza, jak i prywatnie. Często idą za tym pewne oczekiwania, które nie odpowiadają specjalistycznej wiedzy.
Jesteśmy zdania, że na temat zabiegów fizjoterapeutycznych brakuje w mediach szczegółowej wiedzy. Chcemy ją więc częściowo uzupełnić i wskazać, jakie są klasyczne metody fizjoterapii i w jakich stanach się je stosuje.
Signum Białystok i przykłady zabiegów fizjoterapeutycznych
O zabiegach fizjoterapeutycznych w Signum w Białymstoku mówić należy, że mają formę klasyczną, ponieważ stosujemy metody sprawdzone od ponad 100 lat. Okazuje się więc, iż niegdyś intuicyjnie tworzone zabiegi rehabilitacji, po weryfikacji przez współczesną naukę, nie zostały zdewaluowane. Nierzadko stanowią one i najskuteczniejszą formę terapii, i najbardziej zalecaną, gdyż nie niosą ze sobą skutków ubocznych.
Do tych klasycznych metod z biegiem czasu doszły zabiegi fizykoterapii – czyli wpływanie na ciało za pomocą bodźców, najczęściej: ciepła, zimna oraz prądu. Aktualnie zaleca się łączenie ze sobą zabiegów klasycznych i fizykoterapeutycznych. Jednak w wielu stanach chorobowych najskuteczniejsze pozostają te dawne, dobrze sprawdzone metody.
Należą do nich:
- masaż klasyczny (medyczny) – stosowany w niemal wszystkich chorobach przewlekłych, stanach pourazowych w celu przyśpieszenia powrotu do zdrowia, w celu przyśpieszenia gojenia się ran, poprawy krążenia, przywracania prawidłowej pracy mięśni, redukcji bólów kręgosłupa i wielu innych stanach;
- kompresjoterapia – to z kolei specyficzna forma masażu uciskowego, który stosuje się w większości w przypadku obrzęków lub żylaków nóg;
- kinezyterapia – jedna z najstarszych metod fizjoterapii, stosowana już w starożytności; w rehabilitacji ma wszechstronne zastosowanie w przywracaniu Pacjentów po urazach narządów ruchu oraz udarach mózgu do dawnej sprawności fizycznej;
- kinesiotaping – mniej klasyczny, bo stosowany od zaledwie 50 lat, lecz sprawdzający się szczególnie po kontuzjach mięśni (polega na nakładaniu na ciało specjalnych pasów, które nosi się przez kilka dni).
Wymienione zaledwie cztery grupy zabiegów posiadają wiele odmian i szczegółowych zastosowań. Wszystkie mają wszechstronny charakter i praktycznie mogą pomóc Pacjentom w większości schorzeń narządów ruchu, neurologicznych (drętwienia, mrowienia, czucie skórne etc.). Sprawdzają się w również w schorzeniach onkologicznych (naciski guzów na nerwy) czy ginekologicznych (problemy z kręgosłupem u kobiet w ciąży).
Główne problemy poddawane zabiegom
Gdyby podsumować stany, w jakich stosuje się wymienione zabiegi fizjoterapeutyczne, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- ostre i przewlekle bóle mięśni i kości,
- choroby zawodowe, co szczególnie dotyczy kręgosłupa,
- nerwobóle, jak np. różne rodzaje rwy,
- obrzęki i opuchlizny pourazowe oraz w przebiegu chorób przewlekłych,
- udary mózgu, po których przywraca się sprawność ruchową,
- stany unieruchomienia, w których zapobiega się odleżynom, a w trakcie rekonwalescencji pomaga odbudować tkankę mięśniową.
Nie sposób w krótkim artykule wyczerpać temat zastosowania zabiegów fizjoterapeutycznych. Świadomość społeczna chorób jest jednak wysoka i można się zgodzić, że każda osoba, która pomyśli o potrzebie konsultacji z fizjoterapeutą, powinna się na nią udać.
Warto przeczytać: Czym jest i na co pomaga kinesiotaping
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne są najczęściej stosowane?
Zabiegi takie jak masaż klasyczny, kompresjoterapia, kinezyterapia, oraz kinesiotaping są często stosowane w praktyce fizjoterapeutycznej.
Na jakie problemy zdrowotne pomagają zabiegi fizjoterapeutyczne?
Pomagają na szeroki zakres problemów, w tym bóle mięśni i kości, choroby zawodowe kręgosłupa, nerwobóle, obrzęki, udary mózgu oraz stany unieruchomienia.
Czy zabiegi fizjoterapeutyczne mogą pomóc w leczeniu urazów?
Tak, zabiegi te są skuteczne w przyśpieszaniu gojenia się ran, poprawie krążenia, przywracaniu prawidłowej pracy mięśni oraz redukcji bólów.
Jak długotrwałym jest efekt zabiegów fizjoterapeutycznych?
Efektywność i długotrwałość efektów zależą od indywidualnej sytuacji pacjenta, rodzaju zabiegu oraz regularności terapii.
Czy zabiegi fizjoterapeutyczne są bezpieczne?
Tak, są one uznawane za bezpieczne i skuteczne, szczególnie gdy są przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów.