Kinesiotaping znany jest już od ponad 50 lat. Wynaleziony został w Japonii przez dr Kenzo Kase. Przez ten długi okres podlegał wielu testom i potwierdzono jego działanie. Inną jego nazwą jest „plastrowanie dynamiczne” i ona właśnie prezentuje charakter oklejania miejsc wrażliwych i podatnych na uraz plastrami, które je chronią i przyśpieszają powrót do zdrowia. Z powyższego wynika, że kinesiotaping może być stosowany zarówno po urazach, gdzie znajduje najczęściej miejsce, jak i w profilaktyce. W taki też sposób wykorzystujemy tę metodę w naszej poradni w Białymstoku.
Charakterystyka plastrów dynamicznych
Ciekawostką, aczkolwiek leczniczą, jest to, iż plastry posiadają splot imitujący linie papilarne dłoni (wykonane są z bawełny). Jak twierdzą producenci, dzięki temu lepiej trzymają się na ciele, niż ich dawne wersje, i są dużo cieńsze. Natomiast ich znaczenie w rehabilitacji i profilaktyce nie wynika z wydzielania substancji do skóry, lecz z profesjonalnego rozmieszenia ich na obszarach ciała, które narażone są na bóle i kontuzje. Plastry posiadają nieszkodliwy dla skóry klej, dzięki któremu umieszcza się je na dowolnej części ciała.
Plastry są rozciągliwe, a strukturą przypominają skórę. Dlatego niejednokrotnie po ich nałożeniu, po jakimś czasie można zapomnieć o ich obecności. Utrzymują się na skórze do kilku tygodni(dni) i są przy tym wodoodporne, można się więc swobodnie kąpać.
Zastosowanie kinesiotapingu
W poradni Signum stosujemy kinesiotaping zgodnie z zaleceniami producentów oraz badaniami nad ich skutecznością. Plastry znajdują zastosowanie u:
- sportowców, szczególnie po kontuzjach, a wówczas okleja się miejsca leczone, narażone na ból i powikłania związane z aktywnością fizyczną;
- kobiet w ciąży i połogu – jak się okazało w badaniach naukowych, plastry dynamiczne chronią przed naturalnym w czasie ciąży obciążeniem okolic lędźwiowych kręgosłupa oraz mięśni czworogłowych (testy prowadzone były z zastosowaniem ćwiczeń izokinetycznych, a badania wykazały poprawę samopoczucia u kobiet, którym nałożono plastry); ponadto pomagają przy karmieniu;
- Pacjentów po urazach, w dochodzeniu do zdrowia – działają tu na podobnej zasadzie co u sportowców, czyli chronią poddane urazom miejsca i kierują ich prawidłowym funkcjonowaniem, a zwrotnie przyczyniają się do zwiększenia aktywności podczas rehabilitacji;
Jak można zauważyć, plastry dynamiczne mają za zadanie chronić Pacjenta, jednocześnie umożliwiając powrót do wcześniejszej aktywności. To ważne między innymi u sportowców, którzy nie chcąc przerywać treningów zabezpieczają się przed powikłaniami wynikającymi z odniesionych kontuzji, by nadal brać udział w zawodach.
Kinesiotaping budzi również nadzieje na minimalizowanie bóli po kontuzjach, lecz badania w tym względzie nie są jednoznaczne – jedne potwierdzają oczekiwane efekty, inne nie, wskazując przy tym na duże znaczenie nastawienia chorych do kuracji.
Efekty kinesiotapingu – potwierdzone przez Signum w Białymstoku
Stosując w poradni w Białymstoku kinesiotaping obserwujemy następujące efekty:
- redukcję nadmiernego napięcia mięśniowego – skuteczne w nadwyrężeniach,
- zmniejszenie częstotliwości chronicznych skurczy, np. łydek,
- wspomaganie krążenia limfy i krwi – szczególnie skuteczne w opuchliznach nóg.
Plastry dynamiczne stosujemy jeszcze w rozstępach oraz profilaktycznie – w czasie treningów pomagają w stabilizacji stawów i ułatwianiu przemieszczania się mięśni i powięzi. Jak twierdzi twórca kinesioterapii, plastry mogą również pomóc w redukowaniu zmarszczek, a najlepszym na to dowodem jest fakt, iż dr Kase zakłada je sobie na noc do dzisiaj.