Masaż kręgosłupa należy do klasycznych form uciskowego wpływania na tę bardzo często ulegającą urazom część ciała. Wynika to z faktu, iż kręgosłup jest szczególnie podatny na ból i odkształcenia – zarówno sam kręgosłup, jak i jego otoczenie, są bogato unerwione. Stąd też i bóle mają różny charakter, zależne są od umiejscowienia (pierścienie dysków, więzadła, torebki stawowe, mięśnie etc.) oraz stanu, który do nich prowadzi (zapalny, przeciążeniowy, po urazie itd.). W poradni Signum w Białymstoku masaż kręgosłupa przeprowadzany jest z uwzględnieniem tych wszystkich zmiennych.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa
Każdego dnia, nawet podczas odpoczynku, kręgosłup podlega wielu przeciążeniom. Czasem prowadzi to do utrwalonych problemów. Najczęściej jednak wynikają one z nieprawidłowej postawy ciała, a ujawnić się mogą nawet po wielu latach – jak np. choroba zawodowa kręgosłupa występująca u stomatologów. Poza niewłaściwą postawą, przyjmowaną pozycją w pracy istnieją oczywiście również choroby, które w największym stopniu i najczęściej wpływają na odczuwanie bólu kręgosłupa. Należą do nich:
- dyskopatia – która wiąże się ze zmianami w obrębie jąder miażdżystych dysku, w konsekwencji następuje uszkodzenie lub podrażnianie korzeni nerwów, co prowadzi do dotkliwego bólu; najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym, u dołu pleców, a czasem ból promieniuje do nóg (tzw. ból korzonkowy); choroba dotyka również ludzi młodych, najczęściej po 25 roku życia;
- zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa – do których dochodzi na skutek stopniowego degenerowania się chrząstek stawowych; tworzą się wówczas tzw. osteofity odkształcające stawy, wówczas też nawet próby utrzymywania właściwej postawy ciała mogą sprowadzać ból;
- rwa kulszowa – która powstaje na skutek odkształcenia się krążków międzykręgowych i uciskania nerwu kulszowego; w tym wypadku ból również często promieniuje do nóg (choroba ma charakter postępujący);
- osteoporoza – będąca najczęściej problemem osób po 50 roku życia, a ściśle związana z ubytkiem masy kostnej i osłabieniem kości; w osteoporozie może dochodzić do kompresyjnych złamań kręgów kręgosłupa, co przyczynia się do odczuwania silnego bólu;
- lumbago – polega na nadwyrężeniu kręgosłupa prowadzącym do jego urazu, aczkolwiek samoczynnie przemijającego (do kilku tygodni).
W przypadku kręgosłupa nie warto jednak czekać z wizytą u lekarza polegając wyłącznie na środkach przeciwbólowych. Dodać należy, że masaż kręgosłupa w wielu z powyższych przypadków, szczególnie ostatnim, może zastępować tabletkę przeciwbólową.
Masaż kręgosłupa w Signum Białystok
Opisywanych wyżej stanów często nie sposób leczyć inaczej, niż poprzez zabiegi chirurgiczne, a gdy nie są zaawansowane – fizjoterapia. W tym wypadku stosuje się kilka metod, jak: plastry dynamiczne, specjalne ćwiczenia na kręgosłup przeprowadzane w asyście rehabilitanta, neuromobilizację i inne. Masaż jest jednak wśród nich metodą dominującą.
Dobierany jest on do stopnia odczuwanego bólu oraz jego przyczyny. Diagnostyka fizjoterapeutyczna określa źródło bólu, wobec którego podejmuje się odpowiednio dobrany: ucisk, techniki rozcierania czy ugniatania. Masaż ma prowadzić m.in. do:
- rozdzielenia i rozgniecenia nagromadzonych złogów,
- rozluźnienia struktur mięśniowych,
- zmniejszenia pobudliwości nerwów,
- zmniejszenia przykurczów,
- przywrócenia odpowiedniego ukrwienia,
- „uspokojenia” układu nerwowego.
W Signum, w Białymstoku, uzupełniamy masaż kręgosłupa o ćwiczenia bazujące na metodzie McKenziego. Jest to doskonały sposób na przyśpieszenie powrotu do zdrowia i usunięcie bóli kręgosłupa.