Masaż relaksacyjny jest jedną z najstarszych form masażu klasycznego. Stosowany był już w starożytności, kiedy jeszcze nie było mowy o jego walorach leczniczych. Szczególnie rozpowszechnił się w tureckich i rzymskich łaźniach. Masaż relaksacyjny jest stosowany przez poradnię Signum w Białymstoku, jako uzupełnienie zabiegów leczniczych, ale również jako izolowana usługa dla osób, które potrzebują się zrelaksować i zrzucić z siebie napięcie wewnętrzne.
Cele prowadzenia masażu relaksacyjnego
Owo rozluźnienie dotyczy zarówno ciała, jak i psychiki. Masaż relaksacyjny bowiem ściśle skojarzony jest z holistycznym spojrzeniem na człowieka, w którym uznaje się związek ciała i umysłu – i tak na przykład, nadmierny stres prowadzi do zwiększonego napięcia mięśniowego, co zwrotnie wzmaga negatywne skutki stresu. Masaż w tym wypadku może zredukować napięcie pomieszczone w ciele, ale tym samym uwolnić Pacjenta od związanego z tym napięcia wewnętrznego. Nie należy też zapominać o tym, iż nawet godzina spędzona w gabinecie fizjoterapii może nieść wystarczająco wiele relaksu, by zrównoważyć codzienne obciążenie różnymi problemami i wzmocnić organizm na wiele kolejnych dni.
Zasady wykonywania masażu relaksacyjnego
Masaż relaksacyjny wykonywany jest w warunkach relaksu (spokoju i odosobnienia), dzięki czemu zyskuje się poczucie bezpieczeństwa, które pozwala na osiągnięcie pełnego rozluźnienia. Przeprowadzany jest na dobrze znanym stole, na którym leżąc na brzuchu wkłada się głowę do przeznaczonego na to otworu. Dzięki temu kręgosłup pozostaje na całej długości w pozycji wyprostowanej. Jego cechą charakterystyczną, odróżniającą go od innego typu masaży klasycznych, w tym sportowego, jest brak dobrze znanego: oklepywania, poprzecznego rozcierania i stosowania wibracji. Metody te mają na celu pobudzenie układu nerwowego, co kłóci się z celem masażu relaksacyjnego, który ma układ nerwowy „wyciszyć”.
Zdrowotne efekty masażu relaksacyjnego w Signum
Z doświadczenia Signum w Białymstoku wynika, że masaż relaksacyjny pozytywnie wpływa na organizm w zakresie:
- zmniejszenia napięcia nerwowo-mięśniowego: karku, pleców, głowy,
- przywrócenia prawidłowego rytmu serca oraz właściwego krążenia i ciśnienia krwi,
- odbudowy po ciężkiej pracy lub stresie – na bazie którego mogą rozwinąć się choroby psychosomatyczne,
- przyśpieszenia metabolizmu (istotne podczas odchudzania),
- oczyszczenia organizmu w toksyn (masaż wspiera procesy za to odpowiedzialne),
- poprawy wyglądu skóry (złuszczenie naskórka),
- regeneracji po aktywności fizycznej (ułatwianie usunięcia kwasu mlekowego).
Wskazania do masażu obejmują również wiele chorób, w których wiadome jest, że stan psychiczny oddziałuje na rekonwalescencję. Stąd też nierzadko włączamy elementy masażu relaksacyjnego do jego innych form leczniczych.
Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego
Dlatego, że masaż relaksacyjny kojarzy się z bezpiecznym zabiegiem, należy wskazać, iż w pewnych chorobach nie należy go stosować. Przeciwwskazania obejmują jednak głównie stany ciężkie i poważne choroby, jak: nowotwory, zaawansowaną miażdżycę, poważne choroby serca i niezaleczone urazy narządów ruchu, ale też oczywiste w przypadku masażów: stany zapalne, gojące się zranienia lub zmiany alergiczne skóry.