Kręgosłup cechuje skomplikowana konstrukcja 33 lub 34 kręgów, które utrzymują ciało w pozycji wyprostowanej. W niektórych miejscach posiada on naturalne krzywizny, tzw. lordozy i kifozę. Zdarza się jednak, że pewne dysproporcje spowodowane są nienaturalnymi czynnikami lub chorobami. Wówczas też kręgosłup nie spełnia swojej roli właściwie i mogą temu towarzyszyć bóle. Rehabilitacja kręgosłupa w naszej poradni w Białymstoku ma za zadanie zredukować dysfunkcje kręgosłupa i nierzadko, tym samym, istniejący ból.
Rodzaje i przyczyny bólu kręgosłupa
Rehabilitacja podejmowana jest w naszej poradni w przypadku wielu chorób i urazów, i nie sposób w krótkim artykule zaprezentować ich wszystkich wraz z podejmowanym leczeniem. Piszemy tu więc o bólu, bo jest on właściwie najważniejszą oznaką zaawansowania kłopotów z kręgosłupem. Zazwyczaj im jest większy, tym schorzenie bardziej rozwinięte. Jednocześnie rehabilitacja kręgosłupa, choć skupiona na przywróceniu choremu sprawności ruchowej, z racji stosowanych metod powinna właściwie usuwać również ból, gdyż poprawa stanu Pacjenta jest związana z jego redukcją. Tym samym też ból może być uznany nie tylko za przejaw choroby, ale też zmiany jego natężenia mogą informować o postępach w rehabilitacji.
W Signum stosujemy sprawdzone metody rehabilitacji kręgosłupa, które prowadzą do redukcji bólu. Należą do nich:
- terapia manualna (masaże medyczne) – jest ukierunkowana na korektę ustawień stawów międzykręgowych, co prowadzi do zmniejszenia patologicznych ucisków i nierzadko szybko prowadzi do redukcji bólu, choć początkowo mogą nastąpić okresy tzw. pogorszenia pierwotnego (wzrostu siły objawów i bólu),
- kinezyterapia – czyli ćwiczenia wykonywane z fizjoterapeutą oraz samodzielnie w domu, mające przyczynić się do przywrócenia bezbolesnego ruchu i kształtowania właściwych nawyków motorycznych,
- kinesiotaping – który stosuje się we wspomaganiu leczenia i rehabilitacji problemów z kręgosłupem dotyczących dysków oraz regulowaniu pracy mięśni wspomagających utrzymywanie właściwej postawy ciała.
Poprawa samopoczucia Pacjenta, w tym głównie zmniejszenie bólu, może nastąpić już kilku zabiegach.
Rehabilitacja kręgosłupa w Białymstoku
W prowadzonej przez nas w Białymstoku rehabilitacji kręgosłupa dużą wagę przywiązujemy do diagnostyki, która ma decydujące znaczenie dla postępów leczenia. Istotne jest określenie czy choroba ma charakter: ostry, podostry, czy przewlekły. W wymienionych wypadkach, poza już wskazanymi metodami, stosujemy również:
- mobilizację powięzi i stawów,
- detonizację nadmiernego napięcia mięśni,
- neuromobilizację (przywracanie sprawności układowi nerwowemu),
- stabilizację kręgosłupa wraz z uczeniem napinania lokalnych mięśni,
oraz poradnictwo, które dotyczy zarówno ćwiczeń wykonywanych samodzielnie, jak i profilaktyki ogólnej, na przykład odpowiada na pytanie: czego unikać?
Jak ocenić postępy rehabilitacji kręgosłupa
Zazwyczaj Pacjent może samodzielnie ocenić postępy rehabilitacji kręgosłupa, a właściwie jest w tym względzie najlepszym specjalistą. O jednym czynniku już wspomnieliśmy – o bólu. Nie ma wątpliwości, że gdy ból ustępuje, stan ogólny się poprawia. Po to, by ocenić rehabilitację, można jednak jeszcze zwrócić uwagę, czy nastąpiły:
- zwiększona ruchomość kręgosłupa,
- zwiększona aktywność fizyczna, która wskazuje na poprawę samopoczucia,
- szybki powrót do pracy lub codziennej aktywności,
- a w chorobach przewlekłych trzeba zwrócić uwagę na częstość i frekwencję nawrotów.
Bardzo ważne jest też udzielanie komunikatów zwrotnych swojemu fizjoterapeucie podczas rehabilitacji kręgosłupa, dzięki czemu będzie on wiedział, że wybrana terapia prowadzi do optymalnych i właściwie prognozowanych skutków.