W wielu przypadkach odniesionych urazów ciała, poza uszkodzeniem mięśni i kości dochodzi również do przerwania połączeń nerwowych. W chorych obszarach ciała może dochodzić do utraty czucia lub przeciwnie, do wzmożonego odbierania bodźców dotykowych i innych zmian. W Białymstoku, w Signum, rehabilitacja neurologiczna prowadzona jest w każdym przypadku zaburzeń czucia i powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów obwodowych na skutek odniesionych urazów i chorób.
Objawy uszkodzenia nerwów obwodowych
W przypadku urazów, najczęściej dochodzi tu do następujących problemów:
- bólu, który spowodowany jest uszkodzeniem nerwów,
- przeczulicy, która sprawia, że każdy dotyk jest nieprzyjemny, a nawet prowadzi do odczuwania bólu,
- parastezji, czyli czuć drętwienia i mrowienia w obszarze chorego miejsca (typowe po urazach ale również w dyskopatii),
- zaburzeń w zakresie ruchu (m.in. niedowłady), co spowodowane jest uszkodzeniem nerwów ruchowych,
- zaników mięśni, co stanowi konsekwencję uszkodzenia nerwów i braku pobudzania przez nie do pracy określonych partii ciała,
- oraz zmian skórnych, związanych z: nieprawidłowym poceniem się, zmianami zabarwienia skóry, a nawet jej struktury (zanik, ścieńczenie).
Podczas urazów, np. złamań, zazwyczaj dochodzi do uszkodzenia wielu nerwów, dlatego też powyższe objawy ze sobą współwystępują. W różnego typu chorobach objawy są podobne, lecz statystycznie częściej cechuje je mononeuropatia (uszkodzenie tylko jednego nerwu).
Rehabilitacja w przewlekłych chorobach układu nerwowego
Urazy mają oczywisty charakter i objawy ściśle skojarzone, najczęściej, z wypadkiem. Spośród chorób, w naszej poradni, rehabilitacja neurologiczna prowadzona jest najczęściej wobec Pacjentów:
- po udarach mózgu, jeśli spowodowały one zaburzenia motoryczne,
- w chorobach układu obwodowego: różnego typu neuropatiach (m.in. redukowanie bólu), rwach, w zespołach korzeniowych występujących w dyskopatiach,
- chorobach mięśniowo-nerwowych, w zespołach uwięźnięcia.
W przypadku udarów mózgu, ale też innych chorób, opieka nad Pacjentem ma charakter kompleksowy, ze względu na towarzyszące jej objawy: motoryczne (fizjoterapia), poznawcze (opieka psychologiczna) czy językowe (opieka neurologopedyczna). W Signum prowadzimy rehabilitację neurologiczną ukierunkowaną na konsekwencje uszkodzenia nerwów w zakresie zaburzeń ruchu oraz czucia skórnego.
Rehabilitacja neurologiczna w Signum
Poza ogólnie pojętą rehabilitacją neurologiczną prowadzoną w naszej poradni w Białymstoku, zajmujemy się również ściśle z nią skojarzonym leczeniem bóli neuropatycznych. Oprócz najczęściej stosowanej farmakoterapii oraz leczenia chirurgicznego, rehabilitacja ma duże znaczenie w ich redukowaniu. Do metod stosowanych w redukcji bólu neuropatycznego stosuje się:
- kinezyterapię – czyli leczenie poprzez ruch,
- terapię manualną – czyli masaże lecznicze,
- oraz leczenie z zastosowaniem: ciepła, zimna i elektroterapię.
Rehabilitacja neurologiczna ma prowadzić do wzrostu samodzielności Pacjenta, co właściwie sprowadza się do przywrócenia mu dawnej sprawności. Nierzadko jednak uciążliwe objawy, jak właśnie ból, zniechęcają do wszelkich działań. Redukowanie więc przeczulicy, parastezji, zaników mięśni i wszystkich innych wcześniej wymienionych objawów, podnosi komfort życia Pacjenta i wzmacnia jego motywację do leczenia.