Spis treści
- Z czego wynikają problemy z kręgosłupem lędźwiowym
- Na czym polega rehabilitacja i gdzie można z niej skorzystać
- Skuteczność rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest obszarem w największym stopniu narażonym na urazy z przeciążenia, a także związane z tym i innymi przyczynami zwyrodnienia, wśród których najczęściej występuje dyskopatia. W związku z dużym obciążeniem ciężarem ciała tego odcinka, wszelkie objawy chorobowe w nim występujące są zwielokrotnione, a dominującym jest ból. Dlatego też rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego skupia się na jego redukowaniu, a dopiero drugim celem jest przywracanie sprawności ruchowej Pacjentom.
Zwyrodnienia kręgosłupa to jednak choroby przewlekłe i dlatego wszelkie podejmowane formy leczenia, zwykle farmakoterapia bólu oraz przeciwzapalna, a także fizjoterapia, skupiają się na redukowaniu doznawanych objawów, nie prowadzi to jednak do usunięcia choroby.
Z czego wynikają problemy z kręgosłupem lędźwiowym
Niegdyś bóle w dole pleców kojarzono głównie z wiekiem. Aktualnie wiele chorób wyzwalających ból kręgosłupa na odcinku lędźwiowym uznaje się za choroby cywilizacyjne i wiek w zapadalności na nie nie ma znaczenia. Wynika to także bezpośrednio z przyczyn dolegliwości, które obejmują nie tylko stany zwyrodnieniowe. Należą do nich głównie:
- wspomniana już dyskopatia będąca chorobą krążków kręgosłupa, a przejawiająca się głównie bólem,
- urazy kręgosłupa, które również mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych,
- nadmierne przeciążanie kręgosłupa w pracy zawodowej lub wielogodzinne, każdego dnia, przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, co zazwyczaj również wiąże się z pracą,
- oraz wady wrodzone i skrzywienia kręgosłupa nabyte w okresie młodzieńczym.
W większości z wymienionych stanów, co już zaznaczano, leczenie polega na redukowaniu bólu i hamowaniu rozwoju choroby lub zapobieganiu wystąpienia powikłań. Poniżej prezentujemy aktualnie zalecaną rehabilitację opisywanych zaburzeń.
Na czym polega rehabilitacja i gdzie można z niej skorzystać
Oczywiście rehabilitacja bierze pod uwagę następujące zmienne:
- diagnozę, gdyż bóle pleców na dole skojarzone są z wieloma stanami chorobowymi, od których zależy wybór metod fizjoterapii,
- zaawansowanie choroby, co również ma podobne przełożenie na działania leczące jak czynnik wyżej wymieniony,
- ogólny stan Pacjenta i choroby współistniejące, co w pewnym stopniu ukierunkowuje działania w rehabilitacji ściśle dostosowując je do indywidualnych potrzeb chorego.
Natomiast ze względu na procedury w jej działaniach, do najważniejszych podejmowanych przez fizjoterapeutów zabiegów należą:
- fizykoterapia – czyli leczenie określonego odcinka ciała, tutaj kręgosłupa lędźwiowego, poprzez oddziaływanie na niego za pomocą: ciepła (naświetlanie), zimna (krioterapia), elektryczności (m.in. TENS) i wody (hydroterapia),
- kinezyterapia – czyli leczenie poprzez ruch, który ma bardzo wiele celów, m.in.: pozwala zwiększyć ruchomość kręgosłupa, redukuje niewłaściwe napięcie mięśni przykręgosłupowych, a także zmniejsza odczuwany ból,
- masaże lecznicze – które mogą zredukować zarówno ból ogniskowy, jak i obwodowy,
- a także metody dodatkowe, m.in.: kręgarstwo, akupunktura czy joga.
Metody te uzupełniane są o inne, pomocnicze, jak: kompresjoterapię (na kończynach) czy kinesiotaping. Aczkolwiek w szpitalach i sanatoriach stosuje się jedynie metody wypunktowane. Pacjenci mogą jednak skorzystać z wizyty w gabinecie prywatnym i rozszerzyć proponowane na NFZ oddziaływania lecznicze.
Skuteczność rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego
Istotną cechą rehabilitacji jest oczywiście jej skuteczność. Badania w tym zakresie prowadzono stosunkowo często, na świecie, a w Polsce ustalono, że:
- za najskuteczniejsze zabiegi redukujące odczuwane dolegliwości Pacjenci uznają zabiegi z zakresu fizykoterapii, a następnie masażu – są to w pewnym stopniu opinie nie prezentujące rzeczywistego stanu rzeczy, gdyż po wymienionych zabiegach chorzy zawsze czują się lepiej; należy jednak zaznaczyć, że największe znaczenie w rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego mają ćwiczenia, które są inaczej oceniane przez badanych, gdyż wymagają wysiłku i początkowo nie przynoszą żadnej ulgi;
- w pewnym stopniu powyższe wyjaśniają kolejne ustalenia z badań mówiące o tym, że większość Pacjentów odczuwała krótkotrwałą poprawę (właśnie po jednorazowym skorzystaniu z opisanych zabiegów) – co dotyczyło redukcji bólu; jednak już tylko 20% badanych relacjonowało długotrwały efekt przeciwbólowy sesji terapeutycznych, a 30% stwierdziło brak efektu;
- wyniki te zmieniają się jednak radykalnie, gdy weźmie się pod uwagę serię zabiegów – wówczas długotrwały efekt redukcji bólu odczuwa 60% chorych, krótkotrwały 30%, a brak efektu, co jak można sądzić wiąże się z wysokim zaawansowaniem zaburzeń, zgłaszało jedynie 10% badanych Pacjentów.
Należy zaznaczyć, że powyższe badania dotyczyły osób, wobec których stosowano wszystkie trzy wymienione wcześniej metody leczenia: fizykoterapię, masaże i kinezyterapię. Te trzy formy zabiegów są zatem szczególnie zalecane w naszej poradni Signum, zwłaszcza w seriach oraz dlatego, iż w cytowanych badaniach aż 92% chorych deklarowało dalszą chęć korzystania z zabiegów, co z pewnością wiązało się z poprawą, w tym, jak wynika z badań, z poprawą jakości życia.
Warto przeczytać: Przykładowe ćwiczenia na kręgosłup
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są główne przyczyny problemów z kręgosłupem lędźwiowym?
Problemy te wynikają z różnych czynników, takich jak dyskopatia, urazy, nadmierne przeciążanie kręgosłupa, wady wrodzone oraz skrzywienia nabyte w okresie młodzieńczym.
Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego?
Rehabilitacja obejmuje diagnozę i dostosowanie terapii do stanu pacjenta, w tym fizykoterapię, kinezyterapię, masaże lecznicze oraz metody dodatkowe.
Gdzie można skorzystać z rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego?
Rehabilitacja dostępna jest w szpitalach, sanatoriach oraz prywatnych gabinetach, oferujących szeroki zakres terapii.
Jakie metody są stosowane w rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego?
Stosuje się fizykoterapię, kinezyterapię, masaże lecznicze, kręgarstwo, akupunkturę, jogę oraz metody pomocnicze.
Jakie są efekty rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego?
Efekty obejmują redukcję bólu, poprawę ruchomości kręgosłupa oraz ogólną poprawę jakości życia pacjenta.