Rehabilitacja obejmuje specjalistyczne zabiegi i ćwiczenia pozwalające szybciej i sprawniej dochodzić do zdrowia po chorobach, urazach, a także operacjach. Jest to przy tym zarówno specjalizacja medyczna, jak i fizjoterapeutyczna.
W niniejszym artykule przedstawimy niektóre metody rehabilitacji stosowane w Signum w Białymstoku – od strony fizjoterapii, zatem prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę sposoby przywracania Pacjentów do uprzedniej, najczęściej przedurazowej, sprawności fizycznej.
Rehabilitacja – nowoczesne metody w Signum Białystok
Należy zaznaczyć, iż nierzadko rehabilitacja wraz z fizjoterapią stanowią podstawowe metody terapii, które pozwalają Pacjentom wracać do zdrowia. Dobrym przykładem jest ograniczenie ruchomości kończyny po odniesionym urazie. Operacja ortopedyczna w takim wypadku prowadzi do repozycji kości, jednak bez odpowiedniej rehabilitacji ruchomość i sprawność przedchorobowa może nigdy nie powrócić. Dlatego w wielu wypadkach rehabilitacja jest jedyną formą działań, które mogą doprowadzić do pełnego odzyskania zdrowia.
Rehabilitacja w Signum w Białymstoku obejmuje m.in. stosowanie następujących metod leczących:
- ćwiczeń redresyjnych – ukierunkowane są one na zwiększenie ruchomości stawów; wskazane są przede wszystkim w stanach: spastycznego napięcia mięśni, w porażeniach, niedowładach, po długim unieruchomieniu, a także w rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym;
- masaży medycznych – są szczególnie zalecane w różnego typu stanach bólowych, szczególnie kręgosłupa; wskazania obejmują na przykład choroby kręgów kręgosłupa, a dzięki masażom dokonuje się korekty ich położenia, zyskując redukcję przykrych objawów ubocznych;
- rehabilitacji pulmonologicznej – ukierunkowanej na wspomaganie oddychania; wskazania do nich obejmują: przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, stany po zapaleniu płuc, astmę, nowotwory płuc oraz inne stany utrudniające pełne oddychanie;
- terapii manualnej KMI – inaczej zwanej mięśniowo-powięziową, która służy głównie do przywracania prawidłowej postawy ciała oraz nawyków ruchowych; stosuje się ją najczęściej, gdy w ciele istnieją nieprawidłowości, które zakłócają ogólną sprawność ruchową, a może to być np. skrócone ścięgno lub skolioza.
Wymienione metody i obszary rehabilitacji to jedynie niewielka część tego, na co Pacjent może liczyć w specjalistycznej poradni rehabilitacyjnej.
Główne obszary rehabilitacji
Rehabilitację można zaprezentować – również na przykładzie Pacjentów z Białegostoku – w kontekście stanów, w których jest stosowana, a są to:
- bóle – różnego typu, dotyczące niemal całego ciała, lecz głównie narządu ruchu,
- ograniczenia w ruchomości – co najczęściej dotyczy kończyn i kręgosłupa,
- stany związane z unieruchomieniem (odleżyny) – którym się zapobiega i je leczy dzięki specjalnym ćwiczeniom,
- poprawa funkcjonowania wielu układów: oddechowego, krążenia i nerwowego (oraz oczywiście układu ruchu).
Generalnie więc rehabilitacja służy do niwelowania wszelkiego typu niepełnosprawności i w specjalistycznym gabinecie Pacjent może liczyć na kompleksową pomoc diagnostyczną oraz terapeutyczną.
Warto przeczytać: Dyskopatia wielopoziomowa – wszystko o chorobie