Spis treści
- Przyczyny dyskopatii piersiowej
- Dyskopatia piersiowa – jakie są objawy
- Jakie są metody leczenia
- Zastosowanie metody McKenziego
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są główne przyczyny dyskopatii piersiowej?
- Jakie objawy mogą wskazywać na dyskopatię piersiową?
- Jakie są dostępne metody leczenia dyskopatii piersiowej?
- Czym jest metoda McKenziego i jak może pomóc w dyskopatii piersiowej?
- Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne są zalecane przy dyskopatii piersiowej?
Dyskopatia piersiowa jest najrzadziej występującą formą tej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Jednocześnie przez fakt, iż odcinek piersiowy kręgosłupa w najmniejszym stopniu, w porównaniu z pozostałymi, jest „elastyczny”, tj. poddaje się zginaniu, obracaniu czy generalnie ruchowi, jest on również trudny w rehabilitacji. Wspominamy o tym, gdyż podstawową jej formą w każdym przypadku są ćwiczenia na kręgosłup, a fachowo – kinezyterapia.
Żadne zabiegi nie dają tak utrwalonych efektów i nie niosą tak istotnej poprawy w funkcjonowaniu Pacjenta i redukcji bóli, jak indywidualnie dobrane ćwiczenia. I tak też przebiega fizjoterapia w przypadku dyskopatii piersiowej, lecz przez powyższe często wymaga ona nieco więcej czasu.
Przyczyny dyskopatii piersiowej
Przyczyny dyskopatii odcinka piersiowego kręgosłupa nie różnią się od tych, które dotyczą jego pozostałych części. Należą do nich głównie:
- osteoporoza i artretyzm,
- przeciążanie kręgosłupa w pracy fizycznej, ale również siedzącej – wielogodzinne utrzymywania tej samej i/lub niefizjologicznej postawy,
- urazy kręgosłupa, na bazie których może dojść do powikłań prowadzących do dyskopatii,
- uwarunkowania genetyczne – istotną rolę odgrywają tu włókna kolagenowe,
- i wrodzone oraz nabyte wady kręgosłupa.
W badaniach wykazano również, że palacze chorują częściej oraz osoby otyłe, ale również te, które cechuje niska aktywność fizyczna, co czasem idzie w parze z pozostałymi czynnikami chorobotwórczymi.
Dyskopatia piersiowa – jakie są objawy
Wśród objawów dyskopatii piersiowej wymienia się:
- ból w okolicy chorego kręgu – co stanowi początek dolegliwości, gdyż z biegiem czasu ujawniają się kolejne,
- ból promieniujący na plecy – co ma miejsce gdy choroba postępuje (po wstępnej wypuklinie dochodzi do przepukliny),
- ból promieniujący do kończyn dolnych,
- parestezje w kończynach dolnych – drętwienie, mrowienie, uczucia palenia, ucisku,
- zaburzenia poruszania kończynami dolnymi – w związku z uciskiem na włókna motoryczne,
- porażenie mięśni nóg,
- nadmierne napięcie mięśniowe.
Należy wskazać, że ból pleców często może się wielu osobom kojarzyć z kręgosłupem, podczas gdy jego przyczyny są inne. Jeśli jest to początek choroby, zazwyczaj bierze się wówczas tabletki przeciwbólowe o odracza wizytę u lekarza, nie jest to jednak właściwe postępowanie. Ból pleców może ostrzegać o innych chorobach, szczególnie płuc, dlatego wizyty u lekarza nie powinno się odraczać. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań organizmu, nierzadko zdarza się również, że poprzez ból skoncentrowany na piersiowym odcinku kręgosłupa objawiają się choroby serca.
Jakie są metody leczenia
Metody leczenia dobierane są oczywiście do stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj leczenie ma charakter zachowawczy, jako że dyskopatia jest chorobą postępującą – choć ten progres często bywa wtórny do pierwotnych objawów, np. chory przez ból nie wykonuje wielu ruchów, co z czasem osłabia krążek i prowadzi do pogłębienia się problemów. Tworzy się więc błędne koło.
Leczenie zachowawcze polega na farmakoterapii przeciwbólowej oraz przeciwzapalnej, a także skierowaniu Pacjenta na rehabilitację. Tylko w szczególnych przypadkach kieruje się chorego na zabieg chirurgiczny. Możliwe jest wówczas usunięcie krążka kręgosłupa. Nie jest to jednak możliwe przy rozsianym zaburzeniu, a także muszą być spełnione pewne warunki związane z intensywnością objawów i brakiem poprawy w leczeniu zachowawczym.
Na szczególną uwagę zasługuje tu rehabilitacja prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów, gdyż może ona zredukować objawy bólowe i przywrócić Pacjenta do normalnego, dawnego życia. Od razu jednak należy zaznaczyć, że nie jest ona prowadzona w okresach nawrotu silnych bóli. Wówczas zaleca się głównie odpoczynek i nieprzeciążanie kręgosłupa. Fizjoterapeuta może w tym względzie nauczyć Pacjenta, jak przybierać odpowiednie postawy leżące, by znaleźć ulgę w cierpieniu. Dolegliwości bólowe piersiowej części kręgosłupa mogą być również ograniczone przez założenie gorsetu ortopedycznego na szyję.
Natomiast spośród metod fizjoterapii, w dyskopatii piersiowej stosuje się głównie trzy grupy zabiegów:
- masaże lecznicze – których zadaniem jest głównie zredukowanie nadmiernego napięcia mięśniowego, szczególnie mięśni przykręgosłupowych,
- fizykoterapię – zależnie od indywidualnych właściwości naświetla się kręgosłup lub stosuje krioterapię (wszystko to by uśmierzyć ból), ale także oddziałuje poprzez, hydroterapię, zastosowanie prądu i specjalnych okładów,
- kinezyterapię – która w tym wypadku ma wzmocnić mięśnie i wyrównać ich pracę,
- kinesiotaping – działający przeciwbólowo, szczególnie zalecany w stanach pourazowych lub nawrotów bólu.
Terapia zazwyczaj trwa kilka miesięcy i po tym czasie większość Pacjentów czuje się zdecydowanie lepiej niż przed rozpoczęciem leczenia.
Zastosowanie metody McKenziego
Wybierając fizjoterapeutę warto zwrócić uwagę na to, czy stosuje on metodę McKenziego. Powstała ona kilkadziesiąt lat temu w Nowej Zelandii i obecnie przeżywa swój renesans. Metoda ta jest formą diagnostyki funkcjonalnej, w której fizjoterapeuta optymalnie dobiera program leczenia do indywidualnych problemów zdrowotnych Pacjenta. Z powodzeniem stosujemy metodę McKenziego w naszej poradni Signum. Dzięki jej zastosowaniu program terapii można porównać do garnituru uszytego na miarę, co jak wynika z praktyki znacznie podnosi skuteczność wszystkich oddziaływań terapeutycznych w dyskopatii piersiowej.
Warto przeczytać: Drenaż limfatyczny – zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są główne przyczyny dyskopatii piersiowej?
Dyskopatia piersiowa może być spowodowana osteoporozą, artretyzmem, przeciążeniem kręgosłupa, urazami, genetyką oraz wadami kręgosłupa.
Jakie objawy mogą wskazywać na dyskopatię piersiową?
Objawy dyskopatii piersiowej to ból w okolicy chorego kręgu, ból promieniujący na plecy i do kończyn dolnych, parestezje oraz zaburzenia poruszania się.
Jakie są dostępne metody leczenia dyskopatii piersiowej?
Metody leczenia obejmują farmakoterapię, rehabilitację, a w szczególnych przypadkach chirurgię.
Czym jest metoda McKenziego i jak może pomóc w dyskopatii piersiowej?
Metoda McKenziego to forma diagnostyki funkcjonalnej, która pomaga optymalnie dobrać program leczenia do indywidualnych problemów pacjenta.
Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne są zalecane przy dyskopatii piersiowej?
Zabiegi to m.in. masaże lecznicze, fizykoterapia, kinezyterapia i kinesiotaping.